Terbinafinin Galleria mellonella L.(Lepidoptera: pyralidae)'nın bazı biyolojik ve biyokimyasal parametrelerine etkisi
The effect of Terbinafine on some biological and biochemical parameters of Galleria mellonella L.(Lepidoptera: pyralidae)
  1. Tez No: 330728
  2. Yazar: SUZAN KASTAMOULUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Allilamin grubu sentetik bir antifungal antibiyotik olan terbinafin Galleria mellonella L. yapay besin ortamına ilave edilerek böceğin yaşama, gelişme, eşey oranı, ergin dişi ve erkek ömür uzunluğu, yumurta verimi, açılma oranı gibi biyolojik özellikleri üzerine etkisi laboratuvar şartlarında incelendi. Ayrıca böceğin son evre larvalarının orta bağırsağında lipid peroksidasyonu ürünü malondialdehid (MDA) ve protein oksidasyonu ürünü protein karbonil miktarları ile detoksifikasyon enzimi glutatyon S-transferaz (GST), aktivitesi üzerine etkisi incelendi. % 0,001, 0,01, 0,1 ve 1,0 oranında terbinafin içeren yapay kadar beslendi. 7. evreye ulaşan larva oranını, pup ve ergin olma oranı terbinafinin denenen tüm konsantrasyonlarında önemli derecede düşürmüştür. Terbinafinin en yüksek konsantrasyonu (% 1,0) ergin olma oranı % 88,9 ± 5,9'dan % 11,0 ± 0,00'e, erkek ve dişi eşey oranının her ikisini de % 5,5 ± 0,00'e düşürmüştür. Bu antifungal ergin evreye kadar gelişme süresi ile ergin dişi ve erkek ömür uzunluğu üzerinde önemli bir etki yapmamıştır. Kontrol besininden elde edilen dişilerden 82,9 ± 18,1 yumurta elde edilmiş olup bu sayı % 0,1'lik terbinafin konsantrasyonu tarafından 51,4 ± 9,6'e önemli derecede düşürülmüştür. Terbinafin larvaların orta bağırsak MDA miktarı ve GST aktivitesini besindeki artan konsantrasyonları ile doğruorantılı olarak artırmıştır. Terbinafinin en yüksek konsantrasyonu (% 1,0) MDA miktarını 0,059 ± 0,002 nmol/mg protein'den 0,653 ± 0,2 nmol/mg proteine yaklaşık 11 katı oranında önemli derecede yükseltmiştir. Terbinafinin bu konsantrasyonu GST aktivitesini 1,473 ± 0,4'den 8,30 ± 1,5 ? mol/mg protein/dk'ya artırmıştır. Kontrol besini (155,19 ± 21,8 nmol/mg protein) ile karşılaştırıldığında terbinafinin düşük besinsel konsantrasyonları (% 0,001, 0,01 ve 0,1) protein karbonil miktarını önemli derecede artırmış olup % 0,1'lik terbinafin bu miktarı 737,17 ± 36,4 nmol/mg protein'e ulaştırmıştır. Terbinafinin en yüksek konsantrasyonu (% 1,0) ise protein karbonil miktarını 2 katı artırmış (315,12 ± 35,6 nmol/mg protein) ancak terbinafinin düşük konsantrasyonlarına göre protein karbonil miktarında azalma kaydedilmiştir. Bu çalışma böceğin ergin biyolojik özellikleri ile orta bağırsak oksidatif durum ve detoksifikasyon kapasitesinde terbinafin konsantrasyonlarına bağımlı değişimler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of a synthetic allylamine antifungal antibiotic terbinafine on survivorship, development, sex ratio, male and female adult longevity, fecundity and hatchability of Galleria mellonella L. were investigated. The effect of this antifungal on lipid peroxidation product, malondialdehyde (MDA), protein oxidation products, protein carbonyl (PCO) contents and a detoxification enzyme, glutathione S-transferase (GST) activity in the midgut of 7th-instar larvae (last larval stage) of the insect were also investigated. The insect was reared on an artificial diets containing terbinafine at 0.001, 0.01, 0.1 or 1.0%. Survivorship in development stages (7th-instars, pupae and adults) of the insect were significantly decreased at all terbinafine concentration. The highest concentration of terbinafine (1.0%) significantly decreased adult yield from 88.9 ± 5,9 to 11.0 ± 0.00%, and also reduced both male and female sex ratio to 5.5 ± 0.00%. This antifungal did not significantly affect developmental time and adult longevity. The females from control diet produced 82.9 ± 18.1 eggs but this number of eggs was significantly lowered to 51.4 ± 9.6 by 0.1% terbinafine. However, the highest concentration of terbinafine inhibited egg laying of the females. Terbinafine significantly increased MDA content and GST activity in midgut tissue of 7th-larval instar in a dose-dependent manner. This antifıngal antibiotic at highest dietary concentration (1.0%) significantly increased MDA content from 0.059 ± 0.002 to 0.653 ± 0.2 nmol/mg protein (11-fold), GST activity from 1.473 ± 0.4 to 8.30 ± 1.5 ? mol/mg protein/minute (6-fold). Relative to control, low dietary concentrations of terbinafine (0.001, 0,01 and 0,1%) significantly increased midgut PCO content, 0.1% terbinafine raised this PCO content from 155.19 ± 21.8to 737.17 ± 36.4 nmol/mg protein. The highest concentration of terbinafine significantly increased PCO content by 2-fold (315.12 ± 35.6 nmol/mg protein), however a decrease in PCO content was recorded according to low terbinafine concentrations.This study showed a concentration-dependent variation in biological traits of the insect, and oxidative status and detoxification capacity of midgut.