Bisfenol A'nın sulu ortamdan hidrojellerle adsorpsiyonu
Adsorption of Bisphenol A from aqueous solution using hydrogel
  1. Tez No: 330768
  2. Yazar: SELİN BEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KÖK YETİMOĞLU, DOÇ. DR. MEMET VEZİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hidrojeller çapraz bağlı, hidrofilik yapılı polimerlerdir. Su ve diğer çözeltilerde çözünmezler fakat şişerler. Şişmiş halde yumuşak ve elastik yapıya sahip olmaları nedeniyle canlı dokulara benzemektedirler ve böylece çevresel şartlara da uyumluluk bakımından üstün bir yeteneğe sahiptirler. Hidrojellerin jel yüzdeleri ve kuru jellerin denge şişme değerleri (%) araştırılmıştır. Sentezlenen 4 çeşit hidrojelin zamana karşı şişme davranışları oda sıcaklığında (25oC) incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda tüm hidrojellerin şişme değerlerinin zamanla arttığı ve 24 saat civarında sabit bir değere ulaştığı gözlenmiştir. Bu çalışmada, Bisfenol A'yı (BPA) uzaklaştırmak için monomer olarak 4-Akrilomorfolin (4-AcM) ve çapraz bağlayıcı olarak polietilenglikol diakrilattan (PEG-DA) farklı oranlarda içeren hidrojeller UV ile sertleştirme yöntemiyle hazırlanmıştır. Elde edilen hidrojellerin şişme davranışları ve yüzde şişme değerlerinin zaman, sıcaklık ve pH?a bağlı değişimleri incelenmiştir. Hidrojeller termal gravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskopi (SEM) teknikleri ile karakterize edilerek, maksimum adsorpsiyon, pH, süre, başlangıç konsantrasyonu, tekrar kullanılabilirlik gibi parametreler incelenip optimum koşullar belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan adsorpsiyon izotermleri hesaplanarak özderişiklendirme çalışmaları yapılmıştır. Sentezlenen hidrojelle BPA?nın adsorpsiyonunun pH 8?de ve oda sıcaklığında maksimum değerlere ulaştığı gözlemlenmiştir. Mart, 2013 Selin BEŞLER
Özet (Çeviri)
Hydrogels are cross-linked and hydrophilic structured polymers. They don?t dissolve water or other solutions, but they swell. They resemble vital tissues because of being soft and elastic structures in the act of swelling. Therefore, they have outstanding abilities in point of compatibility to environmental circumstances. In this study, the hydrogels having different compositions which include 4- 4-Acryloylmorpholine (4-AcM), acrylic acid (A.A), polyethylene glycol diacrylate (PEG-DA) and photoinitiator (IRGACURE-184) were prepared by polymerizing with UV radiation. Gel percent of the hydrogels and equilibrium swelling values of dry gels (%) were investigated. The swelling behaviors against temperature of synthesized four different type hydrogels were investigated at room temperature (25oC). At the result of the investigation, it was observed that the swelling values of all hydrogels were increased with time and reached a constant value after approximately 24 hours. In this study, the hydrogels which include different proportions of 4- Acryloylmorpholine (4-AcM) as monomer and polyethylene glycol diacrylate (PEG-DA) as cross-linker were prepared by UV-curing method to remove Bisphenol A (BPA). The swelling behaviors and variations of percent swelling values as to time, temperature and pH of the obtained hydrogels were investigated. Parameters such as maximum adsorption, pH, duration, starting concentration and reusability were observed and optimum conditions were determined by characterizing the hydrogels with thermal gravimetric analyse (TGA) and scanning electron microscope (SEM) methods. Preconcentration studies were performed by calculating adsorption isotherms from obtained results. It was observed that adsorption of BPA reached maximum value at pH 8 and room temperature with synthesized hydrogel. March, 2013 Selin BEŞLER