Fiber optik jiroskopların performanslarının sayısal işaret işleme yöntemleri ile arttırılması
Improving the performance of fiber optic gyroscopes using digital signal processing techniques
  1. Tez No: 330770
  2. Yazar: VOLKAN YUSUF ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK VAROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada bir interferometrik fiber optik jiroskop gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen jiroskopun gürültü modeli Allan varyans analiz yöntemi ile elde edilerek performansı belirlenmiştir. Fiber optik jiroskop gürültülerinden açısal rasgele yürüme (ARW) ve hızdaki rasgele yürümenin (RRW) ortadan kaldırılması amacıyla Kalman filtresi için uygun bir durum uzay modeli oluşturulmuştur. Özellikle manevra durumlarında Kalman ve adaptif Kalman filtrelerinin eksikliklerini gidermek için yineleme tabanlı yeni bir uyarlamalı Kalman filtresi geliştirilmiştir. Geliştirilen filtre süreç gütültü kovaryansı Q ve ölçüm gürültü kovaryansı R'yi başarılı bir şekilde hesaplamıştır. Sunulan adaptif kalman filtresi yapay olarak üretilen FOG sinyalleri ve gerçekleştirilen FOG'tan alınan sinyaller ile test edilmiştir. Sunulan yöntem geleneksel Kalman filtresi ve adaptif Kalman filtresi ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda fiber optik jiroskop çıkışındaki açısal rasgele yürüme ve hız rasgele yürüme gürültüleri başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an interferometric fiber optic gyroscope have been realized. Noise performance of the gyroscope was determined using Allan variance analysis. In this thesis, an adaptive Kalman filter was designed in order to filter angle random walk (ARW) and rate random walk (RRW) noises observed in the output of the FOG. Adaptive mechanism is based on innovation approach. Especially in case of rapid maneuvers, an adaptive filter was developed to overcome the deficiencies of Kalman and Adaptive Kalman filters. Process noise covariance Q and measurement noise covariance R calculated successfully and by using these parameters comparisons of conventional Kalman filter and adaptive Kalman filter were made on both real and artificial signals.