Yüksek hassasiyetli fiber optik jiroskopun modellenmesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of high precision closed loop fiber optic gyroscope
  1. Tez No: 430041
  2. Yazar: YASİN ÜSTÜNOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Jiroskoplar navigasyon, yer bulma, izleme ve doğrulama sistemlerinde kullanılan, açısal momentumun korunma ilkesine bağlı olarak çalışan ve sistemdeki dönüyü ölçen aletlerdir. Geçmişten günümüze kadar gelen sürede bir çok jiroskop tipi kullanılmıştır. Farklı jiroskop tipleri farklı amaçlarla askeri ve endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada jiroskopların yeni nesil tipi olan 'fiber optik jiroskopun MATLAB-SIMULINK ortamında modellenmesi ve simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan fiber optik jiroskop modeli optik alıcı ve geri besleme modelleri olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Yapılan simülasyon çalışmalarına göre farklı dijital örnekleme metodu kullanılarak jiroskopun hassasiyetinin artırılabildiği gözlemlenmiştir. Bu tezde fiber optik jiroskopun MATLAB modeli oluşturulması ve yapılan örnekleme tekniği sonucunda ortaya çıkan simülasyon sonuçları gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gyroscopes are used for stabilization, navigation and tracking systems by measuring rotation which based on the principles of angular momentum. From past to present various types of gyroscopes are used. Different types of gyroscope are used in industrial and military area. In this paper we focused on modeling and simulation of 'fiber optic gyroscope' by MATLAB-SIMULINK tool. The model consists of two parts. One is optical receiver model another is modulation and feedback model. According to result of simulation we see that precision of fiber optic gyroscope can be increased by a different sampling method. In this work we presented that mat-lab model of fiber optic gyroscope and sampling technique effects on its performance.