Mikrodalga ile hızlandırılmış kür yönteminin katkılı harçlar üzerindeki etkisi
Effect of accelerated curing method using microwave on mortar with admixtures
- Tez No: 330779
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BEKİR TOPÇU, DOÇ. DR. FUAT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mikrodalga kür yöntemi çimentonun hidratasyon reaksiyonlarını hızlandırarak harç ve betonların erken dayanım kazanmalarını sağlamaktadır. Mikrodalga ile hızlandırılmış kür yöntemi ile erken yaşlarda elde edilen dayanım değerleri, sonraki yaşlarda elde edilen dayanım değerleri ile ilişkilendirilebilmektedir. Böylece üretilen numunenin sonraki yaşlardaki dayanımı tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada, mikrodalga ile hızlandırılmış kür tekniğini daha iyi anlamak için pratik harç numuneleri üzerinde deneyler yapılmıştır. Çalışmada, mikrodalga ile hızlandırılmış kür tekniğinin, farklı çimentolu (CEM I 42.5 R ve CEM II 42.5 R) ve katkılı (F ve C tipi uçucu küllü, polinaftalen ve polikarboksilat akışkanlaştırıcı katkılı) harçlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mikrodalga kür sonucu elde edilen basınç dayanımları ile 7 ve 28 günlük standart basınç dayanımları arasında oluşturulan ilişkiler karşılaştırılmış ve numunelerin 7 ve 28 günlük basınçdayanımlarının tahmin edilmesine çalışılmıştır. Ayrıca mikrodalga kür erken yaş deney sonuçlarından yararlanarak 28 günlük standart basınç dayanımının tahmini için yapay sinir ağları ve çoklu regresyon modelleri geliştirilmiş ve bu modellerkarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microwave curing method leads to early strength development at mortar and concrete by accelerating hydration reactions. Gained strength at early ages by accelerated microwave curing method can be associated with the normal strength development gained at later ages. Normal gained strength at later ages can be estimated by this way. In this study, in order to better understand the microwave accelerated curing method,tests are performed on practical mortar specimens. In the study, effect of microwave accelerated curing technique on mortars with different type of cements (CEM I 42.5 R and CEM II 42.5 R) with different additives (F and C type fly ash, polynaphthalene-based and polycarboxylate-based plasticizer added) is examined.Relationship between compressive strengths of microwave cured mortars with standard 7 and 28 day old mortars. By this way, it is tried to estimate standard compressive strengths of 7 and 28 day old specimens. Furthermore, in order to estimate 28 day standard compressive strengths of mortars by microwave curingearly age test results, artificial neural network and multiple regression models are developed and later on, these developed models are compared.