Florlu pridinlerin aromatik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of aromatic characters of the fluorinated pyridines
- Tez No: 330778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOKATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Florlu pridinlerin tüm olası izomerlerinin geometrik yapıları B3LYP/6-311++G(d,p) temel setinde optimize edilmiştir. İncelenen moleküllerin aromatikliği, geometri tabanlı (HOMA ve Bird (I6)), manyetik tabanlı (NICS(1)), diamanyetik duyarlılık anizotropisi ( ), ?-elektron sayım tabanlı (pEDA), son yıllarda tanımlanmış olan elektron tabanlı ( (EFG(0), EFG(0.5)) ve Shannon aromatiklik (SA) indeksleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca genel tanımlayıcılar olarak HOMO?LUMO enerji farkı, atomlarına ayrıştırma enerjisi ( ) ve florlu pridinlerin su molekülü ile oluşturdukları kompleksi için etkileşme enerjisi; yerel tanımlayıcılar olarak ise C-F bağlarında hesaplanan (EFGC-F(0)) ve azot atomunun ?-elektron popülasyonu (N?) kullanılmıştır. HOMA ve EFG(0.5) dışında üzerinde çalışılmış olan bütün indeksler birbiriyle, genel ve yerel tanımlayıcılarla uyumlu bir korelasyon içinde oldukları gözlenmişitir.
Özet (Çeviri)
Geometric structures for all the possible isomers of fluorinated pyridines were optimized at the B3LYP/6-311++G(d,p) level of theory. Aromaticities of the considered molecules were investigated using different indices included geometry-based (HOMA and Bird (I6)), magnetism-based (NICS(1) and diamagnetic susceptibility anisotropy ( )), -electron count-based (pEDA), and recently introduced electronic-based (electric field gradient (EFG(0), EFG(0.5)) and Shannon aromaticity (SA)) indices. Moreover we used also HOMO?LUMO gap, atomization energy ( ), and interaction energy for fluorinated pyridine complexes by water molecule as global descriptors, and the electric field gradient values (EFGC-F(0)) on the middle points of C-F bonds and ?-electron population (N?) of nitrogen atom as local descriptors. All studied indices except HOMA and EFG(0.5) are well correlated to each other and to global and local descriptors.