Karbapenem grubu antibakteriyel ilaçların ters faz sıvı kromatografi yöntemiyle iyonlaşma sabitlerinin tayini
Determination of ionization constant of carbapenem group antibacterial drugs with reversed phase liquid chromatography method
- Tez No: 330782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇUBUK DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Karbapenem grubu ilaçlar, beta laktam grubu ilaçların yeni bir farmakolojik sınıfını temsil etmektedir. Bu bileşikler, gram pozitif ve gram negatif bakterilerin yok edilmesi için güvenilir ve etkili ilaçlardır. Bu grup ilaçlar son yıllarda kullanıma girmişlerdir ve bu bileşiklerin tayinleri için analitik metotlarda bir gelişme veya bu bileşiklerin özellikleri ile ilgili bir bilgi büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bu karbapenem grup ilaçların asit-baz dengeleri ile ilgili bilgi, bu grup ilaçların yer aldığı fizyolojik mekanizmaları anlamayı sağladığı ve kolaylaştırdığı için farmakolojik öneme sahiptir. Buna ek olarak, iyonlaşma/protonasyon sabitleri bunların tayinlerinde ayırma metotlarının geliştirilmesi için gereklidir. Bu tez çalışmasında üç karbapenem grubu bileşiğin (meropenem, doripenem, ertapenem) iyonlaşma/protonlaşma değerleri ters faz sıvı kromatografi ve spektroskopik yöntemler kullanılarak su, su-asetonitril ve su-metanol karışımlarında tayin edilmiştir. Bu bileşiklerin pKa değerleri NLREG ve STAR programlarıyla hesaplanmıştır. Ertapenem, meropenem ve doripenemin sudaki pKa değerleri, Yasuda- Shedlovsky ve mol kesri eşitliklerinin ekstrapolasyonuyla hesaplanmıştır. Geliştirilen metot, insan idrar numunelerinde bu ilaçların tayini için uygulanmıştır. Doğrusal kalibrasyon fonksiyonu, en küçük kareler yöntemi uygulanarak kantitatif tayin için hesaplanmıştır. Elde edilen analitik sonuçlar istatiktiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu metot, cevabın lineerliği, uyarlığı ve doğruluğu parametreleri üzerinden valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbapenem group drugs represent a new pharmacological class of beta lactam group drugs. These compounds are safe and effective agents for destroy of gram positive and gram negative bacteries. These group drugs have been launched recently and any advance in the development of analytical methods for their determination or in the knowledge of the properties of these compounds provides a great contribution. Additionally, the knowledge of acid-base equilibria of these carbapenem group drugs has a great pharmacological importance, since it makes easy studying and understanding of the physiological mechanism in which these group drugs are involved. Besides, the information about ionization/protonation constants is also necessary to develop separation methods for their determination. In this thesis, the ionization/protonasyon constants of three carbapenem group compounds (meropenem, doripenem, ertapenem) using reversed phase liquid chromatographic and spectroscopic methods have been determined in water, water-acetonitrile and water-methanol mixtures. The pKa values of these compounds were calculated by NLREG and STAR programs. Aqueous pKa values of ertapenem, meropenem ve doripenem were calculated with extrapolation by means of the Yasuda- Shedlovsky and mole fraction equations. The developed method has been applied to the determination of these drugs in human urine samples. The linear regression line has been calculated applying the linear regression model based on the least square method for quantitative determination. The obtained analytical results have been evaluated statistically. This method has been validated in terms of their linearity of response, reproducibilty and accuracy.