Finike Körfezinde kullanılan farklı göz açıklığına sahip fanyalı uzatma ağlarının seçiciliği
Selectivity of trammel nets having different mesh size in Finike Bay
- Tez No: 330783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Finike Körfezi?nde kullanılan 22 mm, 24 mm ve 26 mm ağ göz açıklığına sahip multifilament fanyalı uzatma ağlarının seçicilik parametreleri belirlenmiştir. Yapılan çalışma Şubat 2012 ? Mayıs 2012 arasında gerçekleştirilmiştir. Seçicilik parametrelerinin hesaplanmasında Holt (1963) metodu kullanılmıştır. Araştırma periyodu boyunca 9 av operasyonu gerçekleştirilmiş ve 9 familyadan 15 türe ait 776 birey yakalanmıştır. Yakalanan balıklar içinde en yüksek oran Mullidae familyasından % 54,12 oranla barbunya (Mullus barbatus L., 1758) balığıdır. Barbunya balığının 22 ? 24 ? 26 mm ağ göz açıklığında optimum yakalanma boyu sırasıyla 18,58, 20,27 ve 21,96 cm olarak bulunmuştur. Hesaplanan ortak seçicilik faktörü (SF) ve ortak standart sapma ise sırasıyla 8,447 ve 9,415 dir.
Özet (Çeviri)
In this study,multiflament trammel nets having 22 mm, 24 mm and 26 mm mesh size was determinated the parameters of their selectivity in Finike Bay. The study was carried out between February 2012 and May 2012. Holt (1963) method was used in the calculation of selectivity parameters. 9 fishing operations were carried out during study period, and 776 fish belonging to 9 families and 15 different species were captured. The highest ratio of fish caught belong to Mullidae family and 54.12% of the fish caught was red mullet (Mullus barbatus L., 1758). The optimum catch lengths of red mullet were estimated 18.58, 20.27 and 21.96 cm for 22, 24 and 26 mm mesh size, respectively. Common selection factor (SF) and standard deviation were determinated as 8.45 and 9.41, respectively.