Kümelenme temelli bölgesel ekonomik büyümede varlık değerlendirmesi; Antalya ili örneklemesi
Clustering based assessment of regional economic growth assets: The case of Antalya
- Tez No: 330808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte başlayan yeni dönemde sınırlar arası ekonomik ilişkiler ve uluslararası ekonomik entegrasyonu büyük ölçüde güçlenmiş; üretim faktörlerinin, mal ve hizmetlerin akışkanlığındaki artış, dünya ekonomisindeki ekonomik bağlantıların genişleyip derinleşmesine yol açmıştır. Doğal olarak bu durum ülkelerin ve sektörlerin rekabet gücüne etki etmektedir. Rekabet edebilen ülkeler ise ekonomik büyümeyi gerçekleştirebilmektedirler.Bu çalışmada, literatürdeki çalışmalardan farklı olarak mevcut kümelenmelerin belirlenmesinin yanı sıra, bu kümeler içinde kullanılmayan varlıklar belirlenmiş ve bu varlıkların kümelere bağlanma (eklemlenme) olasılıkları ekonometrik modellerle test edilmiştir. Böylece kümelenmelerin getirdiği ivme ile verimliliklerin arttığı bu ortam içinde kümelere eklemlenen bu varlıklarla birlikte en etkin ekonomik büyüme için olması gereken yeni kümelenme modeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the new age beginning with the process of globalization, transboundary economic relations and international economic integration greatly strengthened, and the increase in the flow of production factors, goods, and services caused economic linkages to expand and deepen in the world economy, which naturally has an influence on the competitiveness of the countries and sectors. On the other hand, competitive countries can perform their economic growth.Therefore, in this study, unlike the existing literature of studies of clusters, the assets which are not used in these clusters have been determined as well as the identification of the present unused assets, and all the possibilities of these assets regarding their connection with the clusters (articulation) have been tested through the econometric models. Thus, together with these assets articulated to the clusters, the new clusterimg model required for the most effective economic growth has been put forth in this environment where the productivity has increased with the acceleration ensured by the clustering.