Çeşitli uçucu yağ örneklerinin Pseudomonas aeruginosa suşunda çevreyi algılama sistemine etkisinin araştırılması
Investigation of anti-quorum sensing effect of various essential oils in Pseudomonas aeruginosa strain
- Tez No: 330811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çevreyi algılama sistemi olarak adlandırılan ve N-açil-L-homoserin lakton sinyal moleküllerinin kullanılma temeline dayanan sistem, Gram negatif bakterilerde biyofilm oluşumu, antibiyotik üretimi, ekzoenzimler, elastaz, proteaz ve viyolasin üretimi birçok fonksiyonun gerçekleştirilmesinden sorumludur. Bu sebeple sistemin bloke edilmesi çevreyi algılama sistemine bağlı olarak görülen bu özelliklerin azaltılmasını sağlayabilmektedir.Bu çalışmada adaçayı, defne, mersin, ardıç bitkilerinden elde edilen uçucu yağların çevreyi algılama sistemi inhibitör aktiviteleri, çevreyi algılama sistemi inhibitör suşu (QSIS1), Chromobacterium violaceum CV026, C. violaceum VIR07, ve Pseudomonas aeruginosa PAO1 suşu ile P. aeruginosa (PAC1), P. aeruginosa (PAC2) klinik izolatları üzerinde araştırılmıştır. Adaçayı, defne, mersin, ardıç uçucu yağlarının kimyasal bileşenleri GC-MS analizi ile belirlenmiştir. Bu yağlar içerisinde oranı en yüksek olarak tespit edilen alfa pinen, terpineol, sineol, linelol ve kamforun P. aeruginosa PAO1 suşu, P. aeruginosa PAC-1, ve P. aeruginosa PAC-2 izolatları üzerinde elastaz, piyosiyanin üretimi ile kayma hareketi üzerine önemli derecede inhibisyon etkisinin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu maddelerin Pseudomonal enfeksiyonlarda yeni tedavi stratejileri sağlayabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
N-acyl-L-homoserine lactone based signalling system, named Quorum sensing, coordinates a wide range of functions in Gram-negative bacteria, including biofilm formation, antibiotic, exoenzyme, elastase, protease and violacein production. Thus, blocking this communication system could provide an opportunity to modulate bacterial QS dependent traits.In this study Quorum sensing inhibitor activities of sage, daphne, myrtle and juniperus essential oils were screened using biomonitor organisms; Quorum Sensing Inhibitor Selector strain1 (QSIS1), Chromobacterium violaceum strain CV026, C. violaceum strain VIR07, and Pseudomonas aeruginosa PAO1strain, P. aeruginosa (PAC1), P. aeruginosa (PAC2) clinical isolates. The chemical compositions of sage, daphne, myrtle and juniperus oils were determined by GC-MS. Major compounds of these oils including alpha pinene, terpineol, cineole, linelool and camphor significantly inhibited elastase, and pyocyanin production and swarming motility on P. aeruginosa PAO1 strain, P. aeruginosa PAC-1, and P. aeruginosa PAC-2 isolates. And these compounds may provide treatment strategy for Pseudomonal infections.