Elektrokimyasal teknik tekstil membranların incelenmesi
Investigation of electrochemical technical textile membrans
- Tez No: 330842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Energy, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde, yakıt pilleri; verimli, ekonomik ve çevreyle uyumlu bir enerji üretim teknolojisi olarak uygulama ve kullanım alanı bulmaktadır. Proton iletken bir malzeme olan proton değişim membranı, PEMFC' lerin kalbidir ve genellikle Dupont'un Nafion' u PEM olarak kullanılmaktadır. Nafion' un yüksek maliyeti, yüksek sıcaklıklardaki iletkenlik kaybı ve yüksek metanol geçirgenliği gibi bazı dezavantajlarının olması PEMFC' lerde kullanımlarını sınırlamaktadır. Bu nedenle Nafion yerine kullanılabilecek daha düşük maliyetli ve yüksek sıcaklıklarda iletkenlik özelliği daha iyi olan membranlar araştırılmaktadır.Bu çalışmada, PEM yakıt pillerinde kullanılan Nafion membranlara alternatif olarak Non-Nafion membran üretimi denenmiştir. Gözenekli, aromatik ve sülfolamaya uygun yapılarından dolayı Dm ? Naf ve DA ? NTDA polimerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu polimerlerin yapısal analizleri FT ? IR, TGA ve DSC ile yapılmıştır. Ardından üretilen bu polimerler dokusuz tekstil yüzeyine aktarılmış, PEM yakıt pilinde uygulanmaya ve elektriksel güç miktarı ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, fuel cell technology is known as a environment friendly, economic and efficient technology. Proton electron membrane is the main part of fuel cells technology and Nafion polymer from Dupont is the major membrane employed in fuel cells as a PEM. Some disadvantages of Nafion such as high-cost, conductivity decreasing at higher temperatures and high methanol permeability restrict the common application of Nafion. Therefore polymer electron membranes having better physical and chemical properties than Nafion are researched.In this study, it is tried to syntheses alternative Non - Nafion membranes. Dm ? Naf and DA ? NTDA are these Non ? Nafion membranes which are aromatic, having porous and able to sulfonate texture. Synthesed polymers are analyzed with FT ? IR, TGA and DSC. Moreover, the polymers are applied on non-woven textile surface which is the new membrane of fuel-cells. The obtained current is measured.