Tarihi kent merkezlerinin turizme katkıları,Ulus (Ankara) örneği
Contribution of city centers to tourism: a case study of Ulus (Ankara)
- Tez No: 330856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ankara'nın tarihi milattan önce 4000'li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu köklü geçmiş birbirinden farklı din dil ve ırktan birçok insanı içinde barındırmıştır. Bundan dolayı ciddi anlamda kültür ve tarih zenginliğine sahiptir.Ankara - Ulus bölgesinde bulunan tarihi kent merkezi Hititlilerden, Roma, Selçuklu ve Osmanlı'lara ait birçok eseri içinde barındırmaktadır. Bu tarihi yapıların bir kısmını asıl sahipleri terk etmiştir. Terk edilen yapılar tarihi eser bilinci olmayan kullanıcılara kalmış ve kullanıcılarının bilinçsizliği yüzünden birçoğu günümüze sağlam gelememiştir.Bu günlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile Ulus tarihi merkezi yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalarda düzenin sağlanması ve koordinasyonun bozulmaması için Ulus tarihi kent merkezi etaplara ayrılmış ve restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları tarihi değere sahip alanların yenilenmesi ve farklı işlevler kazandırılması ile uygulanmaktadır.Bu şekilde yapılacak olan çalışma'nın ana fikri ise tarihi değeri olan mekanların kent yaşamına dahil edilmesi ve çöküntü alanlarını yeniden kazanmak olarak görünse bile asıl amaç bölgede bulunan mülklerin değerini artırmak ve tarihi kent merkezinin kullanıcılarının çeşitliliğini artırmaktır.Kullanıcı çeşitliliği artmış olan Ulus tarihi kent merkezi, Hacıbayram cami ve Hamamönü bölgesi içinde bulunan yapılar tekrardan canlanmış olacak. Bölgenin yenilenmiş olması insanları buraya çekecek ve bir turizm aktivitesi başlatacaktır.
Özet (Çeviri)
The history of the Ankara dates back to 4000 years before Christ. This deep-rooted history has a lot of people having different religions, languages and races. Therefore, this city has a wealth of culture and history.Historic city center located in the Ulus-Ankara, contains a lot of handiwork belongs to Hittites, Romans, Seljuks and Ottomans. A portion of these buildings were abandoned by real owners. These abandoned buildings were given up to users who are not aware of historical artifacts and these were not survived intact because of unconscious users.Nowadays, the historic center of the Ulus is presented again with restorations. To avoid deterioration of coordination and regulations, the historic city center of Ulus was separated stages and the restoration was begun. Restoration studies are applied to the renewal of areas having historical value and to gain different functions.Even if the main idea of this study seems to the inclusion of areas having historical value to urban life and regaining the collapse areas, the main purpose is increase the value of possessions and to increase the diversity of users of historic city centers.Increased diversity of the Ulus historic city center, the Hacibayram Mosque and structures within the zone of Hamamönü will be revived again. A tourism activity in the area to be renovated and will start to attract people here.