Çimento fabrikalarında kullanılan döner fırının termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of rotary kiln used in cement factories
  1. Tez No: 330859
  2. Yazar: MEHMET ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KABUL, DOÇ. DR. ÖNDER KIZILKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Endüstride enerji sarfiyatlarının en yüksek değere sahip olduğu sektörlerin başında çimento sektörü yer almaktadır. Dolayısıyla, tasarruf yöntemlerinin araştırılması ve uygulanabilirliği üzerine çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada klinker üretimi başına yaklaşık 75kW/ton enerji sarfiyatı olan bir fabrikanın; gerçek verileri göz önünde bulundurularak döner fırın ünitesine ait kütle, enerji ve ekserji denklikleri oluşturulmuş. Termodinamiğin birinci yasası uygulanarak hesaplamalar yapılmıştır. Enerji verimi % 58.6 olarak hesaplanmıştır. Termodinamiğin ikinci yasası da uygulanarak ekserji verimi ise % 49.2 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler kayıpların fırın yüzeyinden, bacadan ve sızıntı havalardan kaynaklandığını görülmüş ve bu sonuçlara bağlı olarak klinker üretiminde enerji verimliliğinin arttırılabilmesi için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cement sector is one of the most energy consumer sectors which have go higher energy costs. Thus, it is being most important to investigate and utilize the energy saving methods. In this study, thermodynamic analysis using energy and mass balance of equations of a rotary kiln unit of a cement factory which has got an energy consumption of 75 kW/ton per clinker production is investigated. The energy efficiency is found to be 58.6 %. Additionally, exergy efficiency is found to be 49.2 % using second low analysis. The analysis also shows that loses mostly occurs from the rotary kiln surfaces, from chimney and leakage air. Also some suggestions are made according to the results to improve the energy efficiency.