Web tabanlı öğrenme nesnesi ambarı geliştirilmesi
Web based learning object repository development
  1. Tez No: 330860
  2. Yazar: MURAT İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Web tabanlı eğitim, uzaktan eğitim sistemlerinin yaygınlaşması için önemli bir yere sahiptir. Uzaktan eğitim, zamandan ve mekândan bağımsız, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan ve bireysel öğrenmeyi teşvik eden bir eğitim sistemidir. Mekandan bağımsız olmaktan kasıt hazırlanan bir dersin başka bir yerden eş zamanlı (senkron) veya eş zamansız (asenkron) olarak işlenebilmesidir. Günümüzde eğiticiler tarafından web tabanlı ders içerik sayfaları hazırlanmakta veya hazırlatılmaktadır. Öğrenciler bu sayfaları kendi kişisel bilgisayarından veya internet erişimi olan mekanlardan, içerik sayfalarını kullanarak kolayca eğitimlerini yürütebilirler.Eğiticiler, bu ders içerik sayfalarını hazırlarken çeşitli yazı, resim, video gibi birçok materyalden yararlanmaktadırlar. Bu materyaller hazırlanırken belirli bir zaman almakta ve maliyetli bir süreç olmaktadır. Bu sebeple hazırlanan materyallerin tekrar tekrar kullanılması, yenilenebilir olması, her türlü ortamla uyum sağlayıcı olması gerekmektedir. Bu nedenle bu materyallerin bu özellikleri sağlaması ve bir standart oluşturması için öğrenme nesnesi dediğimiz kavram ortaya çıkmaktadır. Öğrenme nesneleri kurumlar veya kişiler tarafından hazırlanan dijital veya dijital olmayan tekrar kullanılabilen teknoloji destekli eğitimde kullanılan herhangi bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Bu varlıkların kullanılabilmesi için nesne ambarları geliştirilmiştir. Nesne ambarlarına öğrenme nesneleri eklenebilmekte, depolanabilmekte, istenildiğinde üstveriler sayesinde bu nesnelere ulaşılabilmekte ve bu nesneler tekrar tekrar kullanılmaktadır. Böylece öğrenme nesnesi hazırlamaktaki zorluklar aşılmakta, zaman ve maliyet açısından fayda sağlanmakta, eğitimde kalite ve verimlilik artmaktadır. Nesne ambarlarındaki öğrenme nesneleri kullanılarak öğretim elemanları ders anlatımları için içerik hazırlayabileceği gibi uzaktan eğitim sistemindeki eğitim yönetim sistemlerine de içerik sağlanmaktadır. Bu araştırmada üniversitemiz uzaktan eğitim programlarında kullanılan e-içeriklerin hazırlanmasına katkı sağlayacak bir öğrenme nesne ambarı geliştirilmiştir.Bu araştırmada tasarım tabanlı araştırma yöntemi türevlerinden gelişimsel araştırma metodu kullanılarak, web tabanlı Süleyman Demirel Üniversitesi Nesne Ambarı (SDÜNESA) yazılımı geliştirilmiştir. Öğrenme nesne ambarı için veri tabanı tasarımı SQL Server 2008 programıyla yapılmıştır. Bu veri tabanı öğrenme nesnelerine ait olan metadata kayıtlarını, öğrenme nesnelerini, sistemdeki kullanıcıları ve hareketlerini tutmaktadır. Metadata dönüştürme motoru, IEEE LOM standardına uygun şekilde hazırlanmış olup, farklı kaynaklardan alınan metadata bilgileri sistemde standart şekilde saklanabilmektedir. Kullanıcıların nesne ambarına metadata yüklemeleri ve bu nesneleri sistem içinde aramalarına olanak sağlayacak gerekli web ara yüzleri ASP. NET ve AJAX yazılımlarıyla hazırlanmış, örnek öğrenme nesneleri sistemde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Web based education has important role in education because of the widespread of distance education systems. Distance education systems? most considerable characteristic is being location free. That?s mean a lecture can be done synchronously or asynchronously in anywhere. Nowadays, web based lecture content pages are prepared by educators and students can use these pages by their personal computers and other internet accessible places in order to learn.Teachers use various materials like texts, pictures and videos while preparing lecture content pages. However, preparing these materials consumes lots of time and so it is time costing process. Because of these reasons, educational materials must be reusable, adaptive and renewable. Therefore, to provide these properties of educational materials and constitute a standard, learning object concept is emerged. Learning objects are reusable, digital or none digital assets used in technology supported education which is prepared by institutions or individuals. Learning object repositories are developed for these reasons. Hence, in this research a web based learning object repository will be developed in order to use in our university?s distance education programs and e-contents.In this research, developmental research method which is one of design-based research methodology was used, Suleyman Demirel University Object Reposity (SDUNESA) the software program has been developed. Database design was made SQL Server 2008 program for learning object repository. Learning objects metadata records that belong to this data base, contained users of the system and the user's movement. Metadata conversion engine are prepared in accordance with IEEE LOM standard, metadata information from different sources can be stored in a standard way in system. Web interfaces prepared by ASP.NET and AJAX software that helps user for uploading object metadata to object repository and searching these objects in the system, then sample learning objects created in the system.