Eklem kıkırdaktaki baskı etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
Investigation articular cartilage loading effect by confocal laser scanning microscopy
- Tez No: 330863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eklem kıkırdağı hareket esnasında yüksek ve tekrarlayan baskılara maruz kalan bir dokudur. Eklem kıkırdağın yapısı ve bileşiminin düzenlenmesinde kondrositler üzerindekimekanik kuvvetler etkilidir. Eklem kıkırdak tip II kollajen ve proteoglikanlardan oluşan bir ekstrasellüler matrikse sahiptir. Farklı baskıların olduğu bölgeler arasında eklem kıkırdağın mikroyapısı farklıdır. Kondrositlerin yapılarındaki farklılıkların gözlenmesi bölgesel mekanik özelliklerin belirtisi olabilir. Bu çalışmada, lazer taramalı konfokal mikroskop görüntüleme tekniği ile sığır eklem kıkırdağının kondrositlerinde baskı sonucu oluşan deformasyon incelenmiştir. Eklem kıkırdakta kondrositlerin şekillerindeki morfolojik değişiklikler, kondrositlerin yönelimi ve daireselliği Image J ile ölçülmüştür. Doğal baskının eklem kıkırdağın morfolojik yapısına etkisi erken kıkırdak hastalıkları çalışmaları için kullanışlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Articular cartilage is a loading carriage tissue which is exposed to high and repeated mechanical forces during movement. The structure and combination of the articular cartilage is regulated by mechanical forces acting on the chondrocytes. Articular cartilage has an extracellular matriks composed type II collagen fibrils and proteoglycans. Articular cartilage microstructure varies between regions of different pressure. The variations in chondrocytes structure observed may be significant to the local mechanical properties. In this study, confocal laser scanning microscopy imaging technique has been used to investigate the load induced deformation of the chondrocytes in bovine articular cartilage. The morphological changes of the chondrocytes shapes, chondrocyte orientation and circularity in articular cartilage were measured by imageJ. The natural loading effects in articular cartilage?s morphological structure could be useful for early diseased cartilage studies.