Borçka - balcı yöresinde montan zonda yapılan doğu ladini (Picea orientalis L. Link.) yaz sonu dikimlerinin başarısının araştırılması
Invastigations on success of late summer plantings of oriental spruce (Picea orientalis L. Link.) in mountain zone at borcka balci region
  1. Tez No: 330865
  2. Yazar: BARIŞ BUĞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Borçka - Balcı yöresinde montan zonda yapılan Doğu Ladini (Picea orientalis L. Link.) yaz sonu dikimlerinin başarısı araştırılmıştır. Artvin ili Borçka ilçesi Balcı yöresinde 2010 yılında dikilen Doğu Ladini (Picea orientalis L. Link.) yaz sonu ve sonbahar dikimleri değerlendirilmiştir.Ölçümler 4 adet deneme alanında yapılmıştır. Her deneme alanında 300 adet Doğu Ladini (Picea orientalis L. Link.) fidanı kullanılmıştır. Bu fidanların boyları ile kök boğazı çapları ölçülmüştür ve deneme alanlarındaki fidanların yaşama yüzdeleri belirlenmiştir. Ayrıca her deneme alanında yükselti, bakı ve eğim gibi fizyografik faktörler ile toprak derinliği, tekstürü ve pH'si gibi edafik faktörler de tespit edilmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda fidan boyu ve kök boğazı çapı üzerinde dikim zamanı ve bakı etkili çıkmıştır. Dikim zamanına göre yaz sonu dikimlerinin sonbahar dikimlerine göre daha iyi boy ve kök boğazı çap gelişimi yaptığı görülmüştür. Bakıya göre ise Kuzeybatı bakıya dikilen fidanların daha iyi gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Fidanların yaşama yüzdesi üzerinde ise % 95 güven düzeyinde hiçbir faktör etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigations on success of late summer plantings of oriental spruce (Picea orientalis L. Link.) in mountain zone at borcka balci region. Oriental spruce (Picea orientalis L. Link.) plantation in Artvin-Borcka Balci region planted at the end of summer and autumn in 2010 was evaluated.The measurements were done on 4 sample plots. There have been 300 seedlings on each sample plot. Heights and root collar diameters were measured on the field. Survival rate of the seedlings was defined. Also, regarding to sample plots, physiographic characteristics such as slope, aspect, elevation above sea level were determined on field. In the laboratory, soil pH, texture, and organic matter were defined by some analysis.According to Analysis of Variance, it was found that the planting time and aspect affected the height, and root collar diameter. It was found that no factors affected the survival rate of the seedlings with 95 percent confidence level.