Oryantalistlerin Kur'an tarihine bakışları
The view of the oriontalists to the history oh Quran
- Tez No: 330868
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHME AKİF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1860 senesinde Theodore Nöldeke (ö. 1930)'nin telif ettiği ve 1919 senesinde de Friedrich Schwally (ö. 1919) tarafından 2. baskıya hazırlanan ?Geschichte Des Qorans? isimli çalışma, rivayetler ekseninde Kur'an tarihini ele alan en önemli batılı eserdir. Batı'da bir süre bu metot yaygın bir şekilde kullanıldı. Yine, 20. asrın başlarında Ignaz Goldziher (ö. 1921)'in etkileriyle beraber hadis rivayetlerine daha az itibar edilmeye başlandı. Alphonse Mingana (ö. 1937) ile harici kaynak kullanımının ilk adımları atılmıştır. Aynı dönemde erken dönem tefsir kaynaklarının naklettikleri kıraat farklılıklarına yoğunlaşıldı. Bu malzeme kullanıldığında Kur'an'ın otantik halinin keşfedilebileceği düşünülmüştür. 2. Dünya savaşı öncesi, bu kıraat farklılıkları ile erken dönem Kur'an el yazmalarını kullanarak ?Metin tenkitli? bir Kur'an neşri hedeflenmişti. Münih'te kurulmuş olan araştırma merkezinin, İngiliz hava kuvvetleri tarafından bombalanmasıyla beraber proje sekteye uğramıştır. 20. asrın ortalarında Joseph Schacht (ö. 1969)'ın, Goldziher'in teorisini genişletmesiyle beraber, 1977'de Kur'an tarihine dair iki eser meydana gelmiştir. Bir tanesi John Wansbrough (ö. 2002)'un ?Quranic Studies?i, diğeri ise John Burton'un ?The Collection of The Qur'an? isimli eseridir. Bununla beraber Wansbrough, harici kaynak kullanımı hususunda Mingana'dan da etkilenmiştir. Yine aynı sene Patricia Crone ve Michael Cook tarafından yazılmış olan ?Hagarism? isimli eser, bu metodu kullanmıştır. Netice itibari ile günümüzde Kur'an'ın otantikliğine ilişkin rivayetlerden hareket edenler olduğu gibi, harici kaynak kullanımını benimseyen revizyonistlerde mevcuttur. Kıraat farklılıkları ile el yazmaları halen incelemelere tabi tutulan malzemelerden bir tanesidir. 2. dünya savaşında kaybolduğu zannedilen malzemeler ile 1972 senesinde Yemende bulunan el yazmaları bu tarz çalışmaları tekrar aktif hale getirmiştir. Corpus Coranicum projesi bunun en büyük örneğidir. Günümüzde bu farklı metotlardan hareketle Kur'an'ın otantik olduğunu düşünenler olduğu gibi bunun tersini iddia edenler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Proposed by Theodore Nöldeke in 1860 and prepared for printing in 1919 by Friedrich Schwally ?Geschichte Des Qorans? is pivotal in Qur?anic history. This method has been established commonly throught-out the west. In the beginning of the 20th century Ignaz Goldziher?s impact on the credibility of hadith started lessening. Together with these events, Alphonse Mingana took his first steps to external sources, in the meantime early tefsir sources were recognized as to trace different recitation differences. Expertise would increase and by implementing this it was thought to be a source of discovery in the authenticity of the Qur?an, before World War Two, with the differences of Quranic recitations and early Qur?anic manuscripts, the aim of which was to create a criticized textual form of the Qur?an. The research center which was established in Munich was cancelled with the bombing of the British air force. In the middle of 20th century, with the expansion of Joseph Schacht's Goldziher's theory, came two books. One of them was written by John Wansbrough the ?Quranic studies? and the other was written by John Burton ?The Collection of The Qur?an?. On the use of external resources Wansbrough had been influenced from Mingana. Within the same year Patricia Crone and Micheal Cook wrote the book ?Hagarism?, and the theory was finalized with that book. As a result, just like how there are rumors about the Qur?an's authenticity, there are also revisionists that think the Qur?an was written with external resources. Recitation differences and the manuscripts are still kept in investigation. The records that were supposedly lost in world war 2, with the founding of manuscripts in 1972 in Yemen they started rejuvenating these type of works. Corpus Coranicum is the best example. Even today there are still debates about the Qur?ans authenticity with these ulterior methods.