Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararları ve Rusya Federasyonu'nun yaptırım konusundaki politikası
The sanction decisions of the United Nations and the sanctions policy of the Russian Federation
- Tez No: 330887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Birleşmiş Milletler, barışı koruma ve uluslararası güvenlik ve devletler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan evrensel uluslararası bir örgüttür. Kuruluşundan günumüze kadar geçen zamana rağmen BM hala, uluslararası sorunları önleyebilme yeteneğini sorgulanan tartışmaların merkezindedir.BM Antlaşması'na göre, Güvenlik Konseyi (BM daimi siyasi organı), uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında birincil sorumluluğu taşımaktadır. Konsey, uluslararası anlaşmazlıkların barışçı yollarla çözümünü bulmak, devletler arasındaki askeri çatışmaları önlemek, uluslararası barışı bozan eylemlerin önüne geçmek ve barışı yeniden korumak konusunda geniş yetkilere sahiptir. Konsey, ihlalci devlete karşı ekonomik, diplomatik ve siyasi tedbirler alabilir, yani yaptırım kararı onaylayabilir.Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler'i kuran devletlerden biridir. Rusya, konumu itibariyle büyük ölçüde uluslararası sorunların çözüm yolunu ve uluslararası ilişkisinin oluşmasını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
The United Nations is the universal international organization created with a view of peacekeeping and the international security and development of cooperation between the states. Despite elapsed time between, UN is in the center of the arguments which about interrogate its preventive ability about international problems already.According to the UN Charter, the Security Council (the main permanent political organ of the UN) has the primary responsibility for maintaining international peace and security. The Council possesses broad powers in peaceful settlement of the international disputes: prevention of the military conflicts between states, the cessation of acts of aggression and other breaches of the peace and to restore international peace. The Council can take measures which will limit economic, diplomatic and politic possibilities of the violator, i.e. can approve the sanction decision.Russian Federation is one of the founders of the United Nations. Russia with its position largely determined the course of solving international problems and the formation of the international relations. In the