Harsha'nın Nagananda adlı eseri
The work of Harsha named Nagananda
- Tez No: 330896
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yedinci yüzyılda kuzey Hindistan'da hüküm sürmüş olan kral Harsha, aynı zamanda bir şairdir ve önemli üç eser bırakmıştır. Bunlar, Ratn?val?, Priyadarşik? ve N?g?nanda'dır. Bu son eser bu tezin ana konusudur. Bu eserde, yılanların baş düşmanı olan Garuda'dan yılanları kurtarmak ve onların ölümlerinin önüne geçmek isteyen fedakar genç C?m?tav?hana işlenmiştir.Eski Hindistan'da çok önemli bir efsane olan C?m?tav?hana efsanesi, aynı zamanda büyük bir şair olan Harsha tarafından yeniden işlenmiştir. Eser özgün bir eserdir.Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve sınırları belirlenmiş ve Hint dramına genel bir ifade ile yer verilmiştir. 1. bölüm, M.S. VII. yüzyılda yaşamış olan Kral Harsha'ya ayrılmıştır. Harsha dönemine genel bakış, merkezi sistem, Harsha ve din ve Harsha'nın eserleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. 2. bölümde Harsha'nın N?g?nanda adlı eserinin kısa bir özetine ve bu eserin incelenmesine yer verilmiştir. 3. bölümde N?g?nanda'nın esin kaynakları olan N?galar ve Garu?a, C?m?tav?hana efsanesi, C?m?tav?hana'nın özverisi(Hortlağın On Altıncı Öyküsü) öyküleri İngilizce kaynaklardan Türkçeye çevrilmiş ve N?g?nanda'nın esin kaynakları İle karşılaştırılma yapılmıştır. 4. bölümde ise ?N?g?nanda? adlı eserin Türkçeye yapılan çevirisine yer verilmiştir. Sonuç bölümde ise tüm bu bilgilerden yola çıkarak bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
King Harsha, who ruled the North India in seventh century, was also a poet and He left three important works. These are Ratn?val?, Priyadarşik? and N?g?nanda. The last work is the main subject of this thesis. In this work, young devoted C?m?tav?hana, who wanted to save serpents from serpents? foe Garuda and to prevent their deaths, was studied.C?m?tav?hana legend, which was very important in ancient India, was again studied by Harsha, who was also a great poet. The work is a unique work.As an introduction, the aim and the limits of the work were determined and Indian drama was given with a general explanation. The first chapter was only for the king Harsha who lived in seventh century. Historical informations about a general look to the period of Harsha, central system, Harsha and the religion and Harsha?s works were given. In the second chapter a short summary of the work and the study of this work were given. In third chapter all informations about this legend were collected. Informations about N?gas and Garuda, C?m?tav?hana legend, C?m?tav?hana?s renunciation(the sixteenth tale in Vetalapançavimşati) were translated and later a comparison was made among these subjects. In fourth chapter Turkish translation of the work named N?g?nanda was given. In conclusion chapter, according to all these informations a conclusion was given.