Thomas Hardy'nin şiirleri İle Tess of the D'Urbervilles ve Jude the Obscure Adlı romanlarında doğalcı unsurlar
Naturalistic elements in Thomas Hardy's Poems and in His Novels Titled Tess of the D'Urbervilles and Jude the Obscure
- Tez No: 228170
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Philosophy, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilim ve felsefe alanlarındaki gelişmelerin ışığında, özellikle 19. yüzyılda etkisini artıran doğalcılık akımı, insanın yaşamında kalıtım, çevre, ekonomik koşullar ve doğa gibi unsurların belirleyiciliğini ele alır.Doğalcı akımın ortaya çıkıp gelişmesine katkıda bulunan başlıca düşünürler Charles Darwin, Auguste Comte, Karl Marx ve Emile Zola'dır. Darwin tarafından geliştirilen evrim teorisi, evrenin sürekli değiştiğini ve bu değişime en iyi uyum sağlayanların hayatta kalacağını belirterek insanın amansız bir mücadele içinde olduğu gerçeğini desteklemiştir. Pozitivizmin kurucularından Comte, gerçeklere ulaşmanın tek yolunu deney ve gözleme dayandırarak deneysel yöntemin üstünlüğünü vurgulamış, doğalcı yazarlara insan davranışlarını açıklamada deneysel yöntemi ve doğrudan gözlemi kullanmaları için ışık tutmuştur. Tarihi maddecilik felsefesini öne süren Marx, insanın özgür iradesinin olmadığını, olayları ekonomik koşulların belirlediğini savunarak insanın verdiği amansız yaşam mücadelesinin bir kez daha altını çizmiştir. Doğalcı romanın en üçlü örneklerini veren Fransız roman yazarı Emile Zola ise doğalcı romanın ilkelerini belirleyerek doğalcı felsefeyi daha sistemli hale getirmiştir.Hardy'yi çağdaşlarından ayıran en önemli unsur doğalcılık akımını karamsar dünya görüşünü yansıtmak için kullanmasıdır. Hardy'nin doğalcı felsefesinde insan acımasız Doğa şartlarına karşı; kalıtım, ekonomik koşullar ve çevre tarafından belirlenmiş şartlarda mücadele verirler.Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles ve Jude the Obscure adlı romanları insanın giderek zayıflayıp yenik düşmesiyle sonuçlanan ve acımasız bir mücadeleden oluşan yaşam serüvenini Tess ve Jude aracılığıyla anlatır. Kalıtım, karakterlerin yaşam mücadelesini yönlendiren en önemli unsurlardan biridir. Tess'in soylu ataları ve kalıtımla geçen güzelliği Jude'un ise ailesindeki talihsizliklerin kendisiyle devam etmesi onların hayatlarını daha da zorlaştırır. Tess ve Jude ayrıca ekonomik koşullarla süregelen bir mücadele içindedir. Ekonomik koşullarının sürekli kötüye gitmesi bu kişilerin tehlikeli ve kendilerine uygun olmayan yollara sapmalarına neden olur. Çevre baskısı ve acımasız Doğa yaşam mücadelesini etkileyen diğer unsurlardır. Tess ve Jude çevrelerine uyum sağlayamadıkları için dışlanan, yaşam savaşında yalnız olan insanı temsil ederler, Doğa onlara yardım elini uzatmaz.Hardy'nin romanlarında insanın yaşam mücadelesinde belirleyiciliği hissedilen doğalcı unsurlar şiirlerinde de çarpıcı bir şekilde etkisini gösterir. İnsanın dünyada isteği doğrultusunda bir yaşam sürmesinin hayal olduğunun altını çizen Hardy, kaybedilen yaşam savaşının sonucunda insanın doğadan, toplumdan ve tanrıdan uzaklaştığını savunur. Bu kötümser dünya görüşünü yansıtmak için Hardy'nin şiirlerinde kullandığı en belirgin doğalcı unsur somutlaştırmadır. Gözlem yeteneği şiirlerinde daha belirgin olan Hardy, anlaşılması güç soyut kavramları somut nesnelerle açıklama çabasındadır.Bu tezde Hardy'nin Tess of the D'urbervilles ve Jude the Obscure romanları ile şiirlerindeki doğalcı unsurlar beş bölümde incelenmektedir. Birinci bölüm olan giriş bölümünde doğalcılığın ortaya çıkışını hazırlayan gelişmeler, ikinci bölümde 19. yüzyılda doğalcılık akımının güçlenmesini sağlayan felsefi ve bilimsel gelişmeler incelenmektedir. Üçüncü bölümde Tess of the D'urbervilles romanında doğalcı unsurlar, dördüncü bölümde Jude the Obscure romanında doğalcılık akımı insanın belirlenmiş bir kadere karşı verdiği yaşam savaşı olarak incelenmektedir. Beşinci bölümde, Hardy'nin romanlarında görülen doğalcı unsurların şiirlerinde de etkili bir şekilde görüldüğü işlenmektedirSonuç bölümünde ise insanın kontrol edemediği, acımasız ya da çoğu zaman kayıtsız bir Doğa'nın hazırladığı ekonomik, kalıtımsal ve çevresel koşulların kurbanı olduğu vurgulanmaktadır.ABSTRACTBahçeli, İdil, Naturalistic Ekements in Hardy's Poems and in His Novels Titled Tessof the D'Urbervilles and Jude the Obscure, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr.Ufuk Ege, 102 p.Naturalistic movement which has been effectively progressed particularly in the nineteenth century in the light of scientific and philosophical developments, deals with the determinism of hereditary, environmental, material conditions and working of nature in man's life.Charles Darwin, Auguste Comte, Karl Marx and Emile Zola are the profound thinkers that greatly contributed to the development of naturalism. Darwin's ?theory of evolution? supported the fact that man struggles against merciless forces when he states that the world is rapidly changing and people who adapt the environment manage to survive. Father of Pozitivizm Comte, emphasised the supremacy of experimental method that is the mere path to achieve facts and influenced naturalistic writers to employ experimental method and observation in order to explain human behaviour. Marx who put forward historical materialism once again highlighed attention to the man's struggle to survive by stating that man has no free will and material conditions determine the incidents. French novelist Emile Zola who produced the perfect exanples of naturalistic novel determined the principles of naturalisim and explained naturalistic philosophy in a systematic way.Hardy's use of naturalistic elements in order to reflect his pessimistic worldview distinguishes him from his contemporaries. Hardy's naturalistic philosophy describes people who struggles to survive against determined environmental, material, hereditary and natural conditions.Hardy's novels Tess of the D'Urbervilles and Jude the Obscure depict man's life adventure which consists a harsh struggle and ends with man's decline and fall through the characters Jude and Tess. Heredity is one of the crucial elements that directs man's life struggle. Tess's ancestry and hereditary beauty, Jude's continuous misfortunes are functional to make their lives unbearable. Both Tess and Jude also struggle against economic conditions. Poor economic conditions force Jude and Tess to set out dangeous journeys which are not proper for their characters. Social oppression and merciless Nature are other naturalistic elements that determine the conditions. Tess and Jude represent the lonely outcasts who are unable to adapt the environment and Nature never helps them.Naturalistic elements that are employed in Hardy's novels are strikingly effective in his poems. Hardy who displays the fact that it is impossible for man to lead a desirable life also adds that man feels alienated as a result of the loss in life struggle. Hardy employs concrete images in order to describe his pessimistic worldview in his poems. Hardy whose keen observation is more obvious in his poems, attemts to explain abstract concepts through concrete images.In this dissertation, naturalistic elements in Hardy's Tess of the D'Urbervilles, Jude the Obscure and in his poems are investigated in five chapters. First chapter, introduction, is consisted of emergence of naturalism, second chapter points out the philosophical and scientific developments that fostered naturalistic movement, third chapter examines the Naturalism in Tess of the D'Urbervilles, fourth chapter analyses the Naturalistic elements in Jude the Obscure which result in human struggle against a pre-determined destiny. Fifth chapter deals with striking naturalistic elements which are present both in Hardy's novels and poems.In the conclusion, it has been pointed out that man is the victim of uncontrollable, natural, environmental, material and hereditary forces.ÖZBahçeli, İdil, Thomas Hardy'nin Şiirleri ile Tess of the D'Urbervilles ve Jude the Obscure Adlı Romanlarında Doğalcı Unsurlar, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ufuk Ege, 102 s.Bilim ve felsefe alanlarındaki gelişmelerin ışığında, özellikle 19. yüzyılda etkisini artıran doğalcılık akımı, insanın yaşamında kalıtım, çevre, ekonomik koşullar ve doğa gibi unsurların belirleyiciliğini ele alır.Doğalcı akımın ortaya çıkıp gelişmesine katkıda bulunan başlıca düşünürler Charles Darwin, Auguste Comte, Karl Marx ve Emile Zola'dır. Darwin tarafından geliştirilen evrim teorisi, evrenin sürekli değiştiğini ve bu değişime en iyi uyum sağlayanların hayatta kalacağını belirterek insanın amansız bir mücadele içinde olduğu gerçeğini desteklemiştir. Pozitivizmin kurucularından Comte, gerçeklere ulaşmanın tek yolunu deney ve gözleme dayandırarak deneysel yöntemin üstünlüğünü vurgulamış, doğalcı yazarlara insan davranışlarını açıklamada deneysel yöntemi ve doğrudan gözlemi kullanmaları için ışık tutmuştur. Tarihi maddecilik felsefesini öne süren Marx, insanın özgür iradesinin olmadığını, olayları ekonomik koşulların belirlediğini savunarak insanın verdiği amansız yaşam mücadelesinin bir kez daha altını çizmiştir. Doğalcı romanın en üçlü örneklerini veren Fransız roman yazarı Emile Zola ise doğalcı romanın ilkelerini belirleyerek doğalcı felsefeyi daha sistemli hale getirmiştir.Hardy'yi çağdaşlarından ayıran en önemli unsur doğalcılık akımını karamsar dünya görüşünü yansıtmak için kullanmasıdır. Hardy'nin doğalcı felsefesinde insan acımasız Doğa şartlarına karşı; kalıtım, ekonomik koşullar ve çevre tarafından belirlenmiş şartlarda mücadele verirler.Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles ve Jude the Obscure adlı romanları insanın giderek zayıflayıp yenik düşmesiyle sonuçlanan ve acımasız bir mücadeleden oluşan yaşam serüvenini Tess ve Jude aracılığıyla anlatır. Kalıtım, karakterlerin yaşam mücadelesini yönlendiren en önemli unsurlardan biridir. Tess'in soylu ataları ve kalıtımla geçen güzelliği Jude'un ise ailesindeki talihsizliklerin kendisiyle devam etmesi onların hayatlarını daha da zorlaştırır. Tess ve Jude ayrıca ekonomik koşullarla süregelen bir mücadele içindedir. Ekonomik koşullarının sürekli kötüye gitmesi bu kişilerin tehlikeli ve kendilerine uygun olmayan yollara sapmalarına neden olur. Çevre baskısı ve acımasız Doğa yaşam mücadelesini etkileyen diğer unsurlardır. Tess ve Jude çevrelerine uyum sağlayamadıkları için dışlanan, yaşam savaşında yalnız olan insanı temsil ederler, Doğa onlara yardım elini uzatmaz.Hardy'nin romanlarında insanın yaşam mücadelesinde belirleyiciliği hissedilen doğalcı unsurlar şiirlerinde de çarpıcı bir şekilde etkisini gösterir. İnsanın dünyada isteği doğrultusunda bir yaşam sürmesinin hayal olduğunun altını çizen Hardy, kaybedilen yaşam savaşının sonucunda insanın doğadan, toplumdan ve tanrıdan uzaklaştığını savunur. Bu kötümser dünya görüşünü yansıtmak için Hardy'nin şiirlerinde kullandığı en belirgin doğalcı unsur somutlaştırmadır. Gözlem yeteneği şiirlerinde daha belirgin olan Hardy, anlaşılması güç soyut kavramları somut nesnelerle açıklama çabasındadır.Bu tezde Hardy'nin Tess of the D'urbervilles ve Jude the Obscure romanları ile şiirlerindeki doğalcı unsurlar beş bölümde incelenmektedir. Birinci bölüm olan giriş bölümünde doğalcılığın ortaya çıkışını hazırlayan gelişmeler, ikinci bölümde 19. yüzyılda doğalcılık akımının güçlenmesini sağlayan felsefi ve bilimsel gelişmeler incelenmektedir. Üçüncü bölümde Tess of the D'urbervilles romanında doğalcı unsurlar, dördüncü bölümde Jude the Obscure romanında doğalcılık akımı insanın belirlenmiş bir kadere karşı verdiği yaşam savaşı olarak incelenmektedir. Beşinci bölümde, Hardy'nin romanlarında görülen doğalcı unsurların şiirlerinde de etkili bir şekilde görüldüğü işlenmektedirSonuç bölümünde ise insanın kontrol edemediği, acımasız ya da çoğu zaman kayıtsız bir Doğa'nın hazırladığı ekonomik, kalıtımsal ve çevresel koşulların kurbanı olduğu vurgulanmaktadır.ABSTRACTBahçeli, İdil, Naturalistic Ekements in Hardy's Poems and in His Novels Titled Tessof the D'Urbervilles and Jude the Obscure, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr.Ufuk Ege, 102 p.Naturalistic movement which has been effectively progressed particularly in the nineteenth century in the light of scientific and philosophical developments, deals with the determinism of hereditary, environmental, material conditions and working of nature in man's life.Charles Darwin, Auguste Comte, Karl Marx and Emile Zola are the profound thinkers that greatly contributed to the development of naturalism. Darwin's ?theory of evolution? supported the fact that man struggles against merciless forces when he states that the world is rapidly changing and people who adapt the environment manage to survive. Father of Pozitivizm Comte, emphasised the supremacy of experimental method that is the mere path to achieve facts and influenced naturalistic writers to employ experimental method and observation in order to explain human behaviour. Marx who put forward historical materialism once again highlighed attention to the man's struggle to survive by stating that man has no free will and material conditions determine the incidents. French novelist Emile Zola who produced the perfect exanples of naturalistic novel determined the principles of naturalisim and explained naturalistic philosophy in a systematic way.Hardy's use of naturalistic elements in order to reflect his pessimistic worldview distinguishes him from his contemporaries. Hardy's naturalistic philosophy describes people who struggles to survive against determined environmental, material, hereditary and natural conditions.Hardy's novels Tess of the D'Urbervilles and Jude the Obscure depict man's life adventure which consists a harsh struggle and ends with man's decline and fall through the characters Jude and Tess. Heredity is one of the crucial elements that directs man's life struggle. Tess's ancestry and hereditary beauty, Jude's continuous misfortunes are functional to make their lives unbearable. Both Tess and Jude also struggle against economic conditions. Poor economic conditions force Jude and Tess to set out dangeous journeys which are not proper for their characters. Social oppression and merciless Nature are other naturalistic elements that determine the conditions. Tess and Jude represent the lonely outcasts who are unable to adapt the environment and Nature never helps them.Naturalistic elements that are employed in Hardy's novels are strikingly effective in his poems. Hardy who displays the fact that it is impossible for man to lead a desirable life also adds that man feels alienated as a result of the loss in life struggle. Hardy employs concrete images in order to describe his pessimistic worldview in his poems. Hardy whose keen observation is more obvious in his poems, attemts to explain abstract concepts through concrete images.In this dissertation, naturalistic elements in Hardy's Tess of the D'Urbervilles, Jude the Obscure and in his poems are investigated in five chapters. First chapter, introduction, is consisted of emergence of naturalism, second chapter points out the philosophical and scientific developments that fostered naturalistic movement, third chapter examines the Naturalism in Tess of the D'Urbervilles, fourth chapter analyses the Naturalistic elements in Jude the Obscure which result in human struggle against a pre-determined destiny. Fifth chapter deals with striking naturalistic elements which are present both in Hardy's novels and poems.In the conclusion, it has been pointed out that man is the victim of uncontrollable, natural, environmental, material and hereditary forces.
Özet (Çeviri)
Bilim ve felsefe alanlarındaki gelişmelerin ışığında, özellikle 19. yüzyılda etkisini artıran doğalcılık akımı, insanın yaşamında kalıtım, çevre, ekonomik koşullar ve doğa gibi unsurların belirleyiciliğini ele alır.Doğalcı akımın ortaya çıkıp gelişmesine katkıda bulunan başlıca düşünürler Charles Darwin, Auguste Comte, Karl Marx ve Emile Zola?dır. Darwin tarafından geliştirilen evrim teorisi, evrenin sürekli değiştiğini ve bu değişime en iyi uyum sağlayanların hayatta kalacağını belirterek insanın amansız bir mücadele içinde olduğu gerçeğini desteklemiştir. Pozitivizmin kurucularından Comte, gerçeklere ulaşmanın tek yolunu deney ve gözleme dayandırarak deneysel yöntemin üstünlüğünü vurgulamış, doğalcı yazarlara insan davranışlarını açıklamada deneysel yöntemi ve doğrudan gözlemi kullanmaları için ışık tutmuştur. Tarihi maddecilik felsefesini öne süren Marx, insanın özgür iradesinin olmadığını, olayları ekonomik koşulların belirlediğini savunarak insanın verdiği amansız yaşam mücadelesinin bir kez daha altını çizmiştir. Doğalcı romanın en üçlü örneklerini veren Fransız roman yazarı Emile Zola ise doğalcı romanın ilkelerini belirleyerek doğalcı felsefeyi daha sistemli hale getirmiştir.Hardy?yi çağdaşlarından ayıran en önemli unsur doğalcılık akımını karamsar dünya görüşünü yansıtmak için kullanmasıdır. Hardy?nin doğalcı felsefesinde insan acımasız Doğa şartlarına karşı; kalıtım, ekonomik koşullar ve çevre tarafından belirlenmiş şartlarda mücadele verirler.Hardy?nin Tess of the D?Urbervilles ve Jude the Obscure adlı romanları insanın giderek zayıflayıp yenik düşmesiyle sonuçlanan ve acımasız bir mücadeleden oluşan yaşam serüvenini Tess ve Jude aracılığıyla anlatır. Kalıtım, karakterlerin yaşam mücadelesini yönlendiren en önemli unsurlardan biridir. Tess?in soylu ataları ve kalıtımla geçen güzelliği Jude?un ise ailesindeki talihsizliklerin kendisiyle devam etmesi onların hayatlarını daha da zorlaştırır. Tess ve Jude ayrıca ekonomik koşullarla süregelen bir mücadele içindedir. Ekonomik koşullarının sürekli kötüye gitmesi bu kişilerin tehlikeli ve kendilerine uygun olmayan yollara sapmalarına neden olur. Çevre baskısı ve acımasız Doğa yaşam mücadelesini etkileyen diğer unsurlardır. Tess ve Jude çevrelerine uyum sağlayamadıkları için dışlanan, yaşam savaşında yalnız olan insanı temsil ederler, Doğa onlara yardım elini uzatmaz.Hardy?nin romanlarında insanın yaşam mücadelesinde belirleyiciliği hissedilen doğalcı unsurlar şiirlerinde de çarpıcı bir şekilde etkisini gösterir. İnsanın dünyada isteği doğrultusunda bir yaşam sürmesinin hayal olduğunun altını çizen Hardy, kaybedilen yaşam savaşının sonucunda insanın doğadan, toplumdan ve tanrıdan uzaklaştığını savunur. Bu kötümser dünya görüşünü yansıtmak için Hardy?nin şiirlerinde kullandığı en belirgin doğalcı unsur somutlaştırmadır. Gözlem yeteneği şiirlerinde daha belirgin olan Hardy, anlaşılması güç soyut kavramları somut nesnelerle açıklama çabasındadır.Bu tezde Hardy?nin Tess of the D?urbervilles ve Jude the Obscure romanları ile şiirlerindeki doğalcı unsurlar beş bölümde incelenmektedir. Birinci bölüm olan giriş bölümünde doğalcılığın ortaya çıkışını hazırlayan gelişmeler, ikinci bölümde 19. yüzyılda doğalcılık akımının güçlenmesini sağlayan felsefi ve bilimsel gelişmeler incelenmektedir. Üçüncü bölümde Tess of the D?urbervilles romanında doğalcı unsurlar, dördüncü bölümde Jude the Obscure romanında doğalcılık akımı insanın belirlenmiş bir kadere karşı verdiği yaşam savaşı olarak incelenmektedir. Beşinci bölümde, Hardy?nin romanlarında görülen doğalcı unsurların şiirlerinde de etkili bir şekilde görüldüğü işlenmektedirSonuç bölümünde ise insanın kontrol edemediği, acımasız ya da çoğu zaman kayıtsız bir Doğa?nın hazırladığı ekonomik, kalıtımsal ve çevresel koşulların kurbanı olduğu vurgulanmaktadır.ABSTRACTBahçeli, İdil, Naturalistic Ekements in Hardy?s Poems and in His Novels Titled Tessof the D?Urbervilles and Jude the Obscure, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr.Ufuk Ege, 102 p.Naturalistic movemen