Devrimci Yol'un retoriği: Devrimci Yol dergisinde bir kurtuluş ve gelecek tasavvuru olarak devrim
The rhetoric of Devrimci Yol: Rhetorical vision of revolution as a new future and salvation in the journal of Devrimci Yol
  1. Tez No: 330902
  2. Yazar: İNAN ÖZDEMİR TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu tez çalışması toplumsal hareketleri anlamak üzere retoriği yöntemsel bir perspektif ve metodolojik bir araç olarak sunmuş ve örnek olarak Devrimci Yol hareketini incelemiştir. İncelemede hareket retoriğinin üyeler, karşıtlar ve içinde bulundukları toplum için anlam üretme\dönüştürme potansiyeline vurgu yapan analiz tekniklerinden (fantezi teması, anlatı ve metafor analizleri) faydalanılarak, Devrimci Yol'un nasıl bir devrim tasavvuru inşa ettiği ve bu inşanın oluşturulması\yaygınlaştırılmasında halk ile (hedef kitlesiyle) kurduğu iletişimin biçimi sorgulanmıştır. Devrimci Yol dergisinin analizi sonucunda, hareketin dergide devrimi var olan düzenden bir kurtuluş ama aynı zamanda yeni bir gelecek tahayyülü olarak tasavvur ettiği; devrimcilerin halk ile kurduğu iletişim biçiminin temel niteliğinin ise ikna etmek ile davet ve özdeşleşmek arasındaki bir gerilimi barındırdığı görülmüştür.Tez iki ana kısımdan oluşmuştur. İlk kısımda retorik çalışmalarının ana çerçevesi çizilmiş, tezde kullanılacak metotlar açıklanmış ve Devrimci Yol retoriksel açıdan ana hatları ile ele alınmıştır. İkinci kısımda ise Devrimci Yol dergisinde karşımıza çıkan devrim tasavvuru irdelenmiştir. Bu kısmın bölümlenmesinde devrim tasavvurunu inşa eden üç ana fantezi teması takip edilmiştir: İlk bölümde Devrimci Yol'un düzen eleştirisini nasıl gerekçelendirdiği ve kurduğu; ikincisinde anti-faşist mücadele dolayımıyla halkla ilişkilenme biçimi, son bölümde ise bir devrimci ethos inşa etmek üzere şehitlik kavramı ve bu kavram etrafındaki ritüellere nasıl başvurulduğu merkeze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces rhetoric as a theoretical perspective and methodological tool for analyzing social movements. Accordingly, it analyzes the rhetoric of Devrimci Yol (Revolutionary Way) which was one of the most popular radical movements of 1970s in Turkey. The analysis was conducted on the basis of the fantasy theme, narrative and metaphor analysis, by highlighting the movement?s capacity\potentiality of meaning making for their members, allies and foes. Firstly, it is focused on the rhetorical vision of revolution in the Journal of Devrimci Yol and secondly the way revolutionaries communicate with their main target group (people). The thesis shows that in the Journal of Devrimci Yol, revolution is mainly envisioned as emancipation from the chains of existing system but at the same time as a vision of new future and way of life. The results also indicate that the way the revolutionaries communicate involves tension between persuasion and invitation\identification.The dissertation is organized in two main chapters: The first one focuses on rhetoric and discusses Devrimci Yol as a rhetorical movement, while the second chapter is devoted to the analysis. Following the main fantasy themes of rhetorical vision, the second chapter is divided in three sections. The first section focuses on the criticism of the existing system; the second section deals with the relationship between revolutionaries and people on the basis of the anti-fascist war and the last section considers revolutionary martyrdom as a moment of revolutionary ethos.