Dikte (söyleneni yazma çalışmalarının) yazı becerilerinin gelişimine etkisi
The effect dictation studies to development of handwriting skills
- Tez No: 330905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, yazı becerilerini dikte çalışması ile geliştirmektir. Araştırma 2012-2013 eğitim öğretim yılının birinci döneminde, Burdur iline bağlı bir ilkokulun iki dördüncü sınıfında yürütülmüştür. Çalışmada Öntest- Sontest Kontrol Gruplu Deneme Modeli kullanılmıştır. Deney grubunda iki hafta boyunca her gün iki saat dikte çalışması etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda Türkçe ders kitabı etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öntest-sontest metni, yazı değerlendirme anahtarı, rubrik ve öz değerlendirme formu kullanılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package Fort The Social Science) ile çözümlenmiş ve analizde ilişkisiz örneklemler için, Mann Whitney U-Testi, ilişkili örneklemler için Wilcoxon İşaret Sıralar Testi kullanılmıştır. Bu araştırmada dikte çalışması sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin yazı değerlendirme anahtarı hata ve öz değerlendirme puanları arasında anlamlı bir fark bulunurken rubrik puanında fark bulunmamıştır. Buna göre, dikte çalışması öğrencilerin yazı becerilerini geliştirmektedir. Deneysel çalışmadan beş hafta sonra yapılan izleme çalışmasında deney grubunun sontest ve izleme testi sonuçları arasında rubrik puanında anlamlı fark bulunurken, yazı değerlendirme hata puanı ve öz değerlendirme puanları arasında fark bulunmamıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, dikte çalışması sadece değerlendirme amacıyla kullanılmasının yanında yazı becerilerini geliştirmek amacıyla da kullanılabilir. Bunun yanında, öğretmenler, öğrencilere ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda Türkçe derslerinde 10- 15 dakikalık düzenli dikte çalışmaları yaptırabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop handwriting skills with dictation studies. The research was conducted in two 4th classes of a primary school connected to the province of Burdur in the first period of 2012-2013 academic year. In the study, the pretest-posttest control group experimental model was used. Whereas dictation activities was applied as two hours in each day along two weeks in the experimental group, in the control group Turkish textbook activities were applied. In the research, as a datum collection tool, pretest-posttest text, handwriting evaluation key, rubric and self-assessment form were used. The data were analyzed with SPSS (Statistical Package Fort The Social Science) and in the analysis, for independent samples Mann-Whitney U-test, for related samples Wilcoxon Sign Ranks Test was used. In this research, in the conclusion of dictation study, whereas a significant difference between writing evaluation key, mistake and self-assessment scores of students in experimental and control group was found, no difference was found in the rubric score. According to this, the dictation study develops students? handwriting skills. In its observation study done five weeks later from its experimental study, whereas there was a significant difference in its rubric score between the post-test and observation text results of experimental group, no difference was found between its writing evaluation error score and self-assessment scores. According to the results of this research, the dictation study can be used not only for the purpose of evaluation but also to improve writing skills. In addition to this, teachers can have students done 10-15 minute-regular dictation studies in Turkish lessons at the first, second and third grades of primary school.