Spinal kord yaralanmalı hastalarda seksüel rehabilitasyon
Sexual rehabilitation of spinal cord injuried patients
  1. Tez No: 33091
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Spinal kord yaralanması sonunda gelişen ciddi sekellerden biri olan seksüel fonksiyon kayıplarının mutlaka tedavisi gerekmektedir. Erkek spinal kord yaralanmak hastalarda tedaviyi gerektirir en önemli fonksiyon kaybı impotanstır. İmpotansın restorasyonuna yönelik tedavi yöntemlerinden birisi de intrakavernozal papaverin Chl uygulamasıdır. Bu çalışmaya GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğinde rehabilite edilen 33 spinal kord yaralanmak erkek hasta alınmıştır. Bu hastaların yaşları 21-45 yıl (Ort= 26,697 ± 0,986), hastalık sûreleri ise 3-132 ay (Ort=24,030±4,791) arasında değişmekteydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sexual function lose developed following spinal cord injury is one of the serious deficits, and has to be treated. Impotence is the most important function lose in the male spinal cord injured patients that must be treated. intracavernous papaverin Chi application is one of the treatment methods for restoration. 33 spinal cord injured patients from Physical Therapy and Rehabilitation Department of GMMA were studied. Patients were 21 - 45 years old (mean 26.697± 0.986) and was injured for 3 - 132 months (24.030±4.791). Sexual relationship was %57.6 before injury and reduced to %24 after injury (p < 0.01). The ratio of sexual inexperience was %15 and increased to %30 following injury (p < 0.001). For impotence restoration, 8-10 mg intracavernous papaverin Chi injected to 26 of 33 patient who were enthusiastic and desired for intercourse. Following this application, 3 of the patients had partial, 13 of the them had full, and 10 patients had rigid form of erection. Following the injection, while one patient was suffering from headache and nausea, 2 patients developed prolonged erection. Upon self-request, self injection technique was tought to 14 of the patients who married or had a partner, and self application had been provided. These patients are performing these applications for 6-22 mounts. As a result of this study, intracavernous papaverin injection may be used by male SCI patients as an economical, readily practical, and less complication risked therapy method. Patients who are performing self injection have informed about the details of possible complications and must be invited for periodical control sessions. 33