Ünye halk kültürü
Ünye folk culture
- Tez No: 330920
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmanın konusu Ünye halk kültürüdür. Ünye'deki maddi ve manevi kültür unsurları derlenmiş, tasnif edilmiş ve bütün türler gerekli metotlar kullanılarak tek tek incelenmiştir.Çalışmamız Halk Edebiyatı ve Halk Hayatı olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölümde Ünye ve çevresinden derlenen halk edebiyatı ürünleri,1.Manzum (Ağıt, Mâni, Ninni, Türkü)2.Mensur ( Efsane, Masal, Fıkra, Halk Hikâyesi)3.Manzum-mensur (Atasözü, Deyim, Bilmece)olmak üzere üç ana başlık altında tasnif edilmiştir. Her türün başında o türle ilgili tanıtıcı bilgi verilmiş, sonunda da eldeki malzeme biçim ve içerik yönünden değerlendirilmiştir.İkinci Bölümde halk edebiyatı dışında kalan diğer halk kültürü ürünleri;1.Hayatın Geçiş Evreleri (Doğum, Evlenme, Ölüm)2.İnanmalar3.Bayramlar, Kutlamalar (Sünnet, Asker uğurlamaları, Dinî bayramlar, Hıdrellez)4.Oyunlar (Çocuk Oyunları)5.Halk Hekimliği6.Halk Takvimi ve Meteorolojisi7.Dualar ve Beddualar8.El Sanatları9.Halk Mutfağı şeklinde sekiz alt başlık hâlinde verilmiştir.Çalışmanın sonunda, yöreden olmayanların bilemeyecekleri düşünülen, yöre ağzında kullanılan kelimelerden oluşan bir sözlük yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is Ünye folk culture. Spiritual and material elements had been collected, classified and all the categories analyzed to mention individually by necessary methods in Ünye.Our study consists of two main sections as Folk Literature and Folk Life. In the first section, folk literature products collected had been classified under three sub titles at Ünye and its environment. These are:1.Written in verse (Dirge, Ditty, Lullaby, Folksong)2.Written in prose (Legend, Folk Tale, Anecdote, Folk Story)3.Written in verse-prose (Proverb, Parlance, Riddle)At the beginning of each section, introductory information has been given for related category and at the end of each section, available materials has been evaluated for the purpose of format and content.In the second section, other folk culture products had been givenexcept for folk literature.1.Transition Phases of Life (Birth, Marriage, Death)2.Believing3.Festivals, Celebrations (Circumcision, Soldier Farewells, Holy Days, Hıdrellez)4.Games (Children?s Games)5.Folk Medicine6.Folk Calendar and Meteorology7.Prays and Curse8.Crafts9.Folk CuisineAt the end of the study, there is a dictionary consists of words spoken in Ünye but not known out of Ünye.