Dansta yaratım süreci; sezgi ve dürtülerden çıkarak form bulma arayışı
Process of creating dance; the quest of finding form based on intution and impulse
  1. Tez No: 330946
  2. Yazar: İLKAY TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM SELIŞIK AKSAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  6. Anahtar Kelimeler: `Queen of Hearts, Dance, Performance, `Contemporary Art, Creativity
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
?Dansta Yaratma Süreci; Sezgi ve Dürtülerden Yola Çıkarak Form Bulma Arayışı? adlı eser metin; sanatsal üretimin rastlantı sonucu mu gerçekleştiği ve yaratıcılığın, sürdürülebilir bir eylem olup olmadığı sorularının cevabını, kendi yaratım sürecini yakından inceleyerek bulmaya çalışır. İnceleme; sanatsal ifadeye başvurma ihtiyacını doğuran yaratım süreci öncesi deneyim ve duygu birikimini; birikimin, hangi alanlarda ve koşullarda sanatsal ifade olarak kendini gösterdiğini; biçim ve içeriğin, yaratım sürecinde yaşadığı dönüşümü; tüm bu süreçlerin bir sanat eseri olarak sonuçlanmasını içerir. Yaratıcı, ?çocuksu ruh haline geri döndüğü? oyun alanında açığa çıkan sezgi ve dürtülerini kullanarak yaratmakta olduğunun cevabını bulur. ?Nasıl?ın arandığı yolda ilerlerken; çocuksu yaratma halinden yetişkin sanatsal üretime geçişini gözlemler ve irdeler.ANAHTAR KELİMELER: `Kupa Kızı?, Dans, Performans, `Çağdaş Sanat?, Yaratıcılık
Özet (Çeviri)
The thesis called“Process of Creating dance; the quest of finding formbased on intuition and impulse? examines whether or not the artistic productionoccurred by chance and if creativity is sustainable, by examining creators owncreative process closely. The research contains: Pre-creation process; accumulation of experience and feelings that give rise to the need of artistic expression, the circumstances and areas that the accumulation shows itself as artistic expression, the transformation of the form and content during the creative process and the conclusion of these processes as an art work. During the process the artist finds out the answer that she creates by intuition and impulses that comes out while regressing to the `childish creative state? on a playful ground. While on the way ?How”s at sought, she observes and examines the transformation from the child like creative state to the adults artistic production.