2000'lerde erkekliğin kamera-politik inşası: Kurgusal suç kahramanlığı sentezi, kimlik ve söylemi
The camera-political construction of masculinity in 2000s: The synthesis, discourse and identity of crime-fictional heroism
- Tez No: 330953
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. EMRE IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
2000?lerde Erkekliğin Kamera-Politik İnşası: `Kurgusal Suç Kahramanlığı Sentezi, Kimlik ve Söylemi? adlı bu tez çalışması, dizi ve film suç metinlerindeki kurtarıcı karakterlerin kimlik temsili olanaklarına işaret etmek amacıyla hazırlanmıştır. Türk dizi ve filmleri üzerine metin okuması yapan çalışma, metinlerdeki cinsi, politik ve görsel söylemi ve söylemin yapılaşma biçimini; karakter kimlik ve aksiyonu, tema ve diyalog bağlamında incelemektedir. Dizi ve filmlerdeki suç metinlerinin anlamlandırma sürecini ve suç Kahramanı?nın erkekleşme edimini analiz için, Mitolojik Çalışmalar geleneği, C. Vogler?in `Kahraman?ın Yolcuğu? modeli ve Erkeklik Kuramları kullanılmıştır. 2000?lerin tüm popüler suç Kahramanlığı melo/dramalarından (`Deli Yürek? dizi ve filmi, `Kurtlar Vadisi? dizileri ve filmleri, `Sıla? dizisi, `Sessiz Fırtına? dizisi, `Adanalı? dizisi, `Aynadaki Düşman: Teşkilat? dizisi, `Ezel? dizisi ve `Kabadayı? ve `Son Osmanlı: Yandım Ali? filmlerinden) hareketle, yerli suç metinlerinde kurtarıcı erkeğin rolü, erkeklik temsiliyeti, potansiyeli ve niteliğini analiz eden çalışma, birbirini dönüştüren ve aşan kültür-politika, özne-söylem ve suçlu-Kahraman ilişkisini yeniden okumayı amaçlamıştır. Böyle bir yeniden okumayla 2000?lerdeki toplumsal ortam ve siyasi zeminde şekillenen koruyucu öznenin inşa süreci ve yıllar içindeki eğilimleri, suç metinleri aracılığıyla ortaya konmaktadır. Türk suçkurgu metinlerinde yeniden üretilen mitolojik Kahramanlık süreci, yerel karakter özellikleri etkisiyle yeniden biçimlenir ve Türk toplumuna has kodlar ve anlatı geleneği içinde konjonktürel olarak yeniden üretilir. Çalışma incelediği metinlerindeki (Kahraman?ın Yolculuğu aksiyonunun tekrarı ve yerel olarak yeniden üretimi farkları bütününde) ana karakterlerin suç Kahramanları olduğunu varsayar. ANAHTAR KELİMELER: Erkeklik, Milliyetçilik, Kahraman, Mitoloji, Öykü, Yolculuk, Türk Sineması, Popüler Suç Film ve Dizileri
Özet (Çeviri)
The thesis named `The Camera-Political Construction of Masculinity in 2000s: the Synthesis, Discourse and Identity of Crime-Fictional Heroism?: has been prepared to indicate the representational potentiality of saviour identities in crime drama. It focuses on Turkish crime series and movies and traces their texts to expose the gender-oriented, political and visual discourse and its construction through dialogs, themes, character and inner/outer actions. The theoretical framework mainly based on Mythological Studies, C. Vogler?s 'Hero?s Journey' model and Masculinity Theories is used to analyse the storytelling in the texts of crime series and movies and criminal Hero?s initiation to prove himself a man. It is aimed in this work to reread the relation of sublating binaries such as culture-policy, subject-discourse and criminalHero through examining the role of male saviour and potentiality, attribution and structuring style of the male representation in all popular action/crime dramas in 2000s: The series `Deli Yürek?, `Kurtlar Vadisi?, `Kurtlar Vadisi: Terör?, `Kurtlar Vadisi: Pusu?, `Sıla?, `Sessiz Fırtına?, `Adanalı?, `Aynadaki Düşman: Teşkilat?, `Ezel?, and the movies `Deli Yürek: Bumerang Cehennemi?, `Kurtlar Vadisi: Irak?, `Kurtlar Vadisi: Gladio?, `Kabadayı? and `Son Osmanlı: Yandım Ali?. Such a re-reading implements the context of crime-fiction and reveals the constructing process of the lifesaving subjects emerged in the social and political scene of Turkey in 2000s and their annual inclinations. The journey of the mythic Heroes in Turkish crime productions is restored by authentic character traits and reproduced with respect to typical Turkish communal codes, conventions and the conjuncture. The work (regarding the action of the Hero?s Journey and the difference in its local reproduction) presupposes the main character in the sample texts of crime as the criminal Hero. KEY WORDS: Masculinity, Nationalism, Hero, Mythology, Story, Journey, Turkish Cinema, Popular Crime Movies and Series