Kolektif kimliği yeniden düşünmek: Edward Said ve kimliğin diyalektiği
Rethinking collective identity: Edward Said and dialectics of identity
- Tez No: 330952
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kimlik, 1960'lardan itibaren birçok beşeri bilim disiplininin merkezi araştırma konularından biri olmuştur. Kimlikle yakın anlamlı olan, öznellik, benlik ve özdeşlik gibi terimlerin de yoğun bir biçimde akademik dolaşımda olması, bu konunun teorik önemini pekiştirmektedir. Ayrıca, kimlik, üzerinde derin tefekkürler yapılan bir teorik araştırma birimi olmadı sadece. Kimliğin politik karşılıkları arasında yer alan kimlik politikası, milliyetçilik, çokkültürcülük, ?medeniyetler çatışması?nın çağdaş politik sahneyi nasıl kapladığı düşünüldüğünde, kimlik, son derecede pratik ve yakıcı bir sorunun anahtar terimi olarak merkezi yerini bir kez daha tahkim etmektedir.Bu bağlamda, çalışmamızın amacı, ?tanınma mücadelesi?, ?farklılık politikası? ve Edward Said'in düşüncelerini yorumlamak suretiyle kimlik meselesini yeniden değerlendirmeye katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın ilk bölümünde, temel bir soruyu dikkate alarak kavramsal bir çerçeve belirliyoruz: ?Kimliği ya da kimlik politikasını nasıl anlamalıyız??. Yorumlayıcı bir çerçeve ortaya koyduktan sonra, Hegel'in fenomenolojisini tanınma sorunu açısından göz önünde tutarak kimliğin ?öteki?leri gerektiren öznelerarası bir temelde anlaşılması gerektiği sonucuna varıyoruz. Bunun yanında, Nancy Fraser ve Jacques Derrida'da olduğu gibi, Hegelci tanınma fenomenolojisine eleştirel yaklaşımları da değerlendiriyoruz. Bu bölümün sonucunda, Fanon'un kolonyal durumla bağlantılı düşüncelerini tanınma ve farklılık politikalarının bir karışımı olarak irdeliyoruz. Kimliği ?tanınma? ve ?farklılık? açısından tartıştıktan sonra ise, son iki bölümde, Edward Said'in düşüncelerini kimliğe dair sözünü ettiğimiz fenomenolojik, yapısökümcü ve tarihselci görüşlerin tuhaf bir bileşimi olarak analiz ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Identity has become focal topic in terms of social sciences and humanitas since 1960?s. Because of being prevalent in academic discourse terms such as ?subjectivity? and ?self? which correlates with ?identity? it reinforces the significance of the topic. Furthermore, identity has never been only theoretical issue. Considering topics like ?identity politics?, ?nationalism?, ?multiculturalism?, ?clash of civilsations? prevails in political sphere, identity are fortified perpetually as an explanatory key term.In this context, one of the fundemantal aim of this study is to contribute to reevaluate ?identity? through interpreting ?struggle for recognition?, ?politics of differance? and Edward Said?s thoughts regarding identity. For this purpose, in the first chapter we determine the conceptual framework as regards the basic question: ?How to understand identity or identity politics??. After taking a framework, we take into consideration Hegel?s phenomenolgy from the viewpont of recognition and by doing so deduce that identity based on intersubjectivity which requires others. We also take account of critical perspectives about Hegelian recognition which has been developed by Nancy Fraser and Jacques Derrida. After that, Fanon?s thoughts which is connected with colonial condition are analysed as an example for amalgamation of politics of recognition and politics of differance. After discussing recognition and difference, Edward Said?s thought are evaluated in terms of phenomenological, deconstructive and historicisist approaches.