Joaquin Rodrigo'nun Fantasia Para Un Gentilhombre isimli eserinin müzikal ve teknik açıdan incelenmesi
Musical and technical examination of Joaquín Rodrigo's Fantasia para un Gentilhombre
- Tez No: 330954
- Danışmanlar: PROF. PELİN HALKACI AKIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümü Fantasia para un Gentilhombre (Bir Centilmen için Fantazi) adlı klasik gitar konçertosunun bestecisi olan Joaquin Rodrigo'nun yaşam öyküsünü içermektedir. Müziğe başlaması ve bestecilik kariyerinin gelişmesi süresince üretmiş olduğu eserlere değinilmiştir. Hayatı boyunca almış olduğu ünvanlar, ödüller ve bestelemiş olduğu eserler listelenmiştir. Rodrigo'nun en çok etkilendiği müzikal akım olan Neoklasizim hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İspanyol müziği ile bağlantıları ve etkileşimleri incelenmiştir. Ayrıca İspanya'da gitarın tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise konçertoya esin kaynağı olan altı Barok gitar parçasının bestecisi Gaspar Sanz'ın (1640-1710) yaşam öyküsü ve müzikle olan ilişkisi hakkında bilgilerin yanı sıra günümüz klasik gitarı ile Barok gitar hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Ayrıca altı parçanın (Villanos, Fuga 1a por primer tono al ayre Española, Españoleta, La Cavalleria de Napoles con dos Clarines, Danza de las Hachas, Canarios) yer aldığı ?Instruccion de Musica Sobra la Gitarra Española? isimli kitap incelenmiştir.Bir sonraki bölümde ise Fantasia Para un Gentilhombre (Bir Centilmen için Fantezi) isimli gitar konçertosu, gitar-orkestra partisyonu üzerinden müzikal olarak incelenmiştir.Ek olarak, ?Instruccion de Musica Sobra la Gitarra Española? isimli kitabın orijinal el yazmalarının kopyaları ile altı parçanın günümüzdeki edisyonlarının yanı sıra, Fantasia Para un Gentilhombre'nin piyano - klasik gitar uyarlamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
First chapter of this work contains the life story of Joaquin Rodrigo who was the composer of classical guitar concerto called Fantasia para un Gentilhomre ( Fantasie for a Gentleman ). His initiation the music and the works that he has produced during his carrer have been mentioned. The titles that he has taken and the Works that he has composed was listed. Detailed information about neoclassicism which was the most influencial musical movement of Rodrigo?s life, has been given. It?s connections and interactions with Spanish music were examined. Also information about the guitar history in Spain has been provided.In the second chapter, information about six baroque guitar pieces that inspired the Concerto and about the life of their composer Gaspar Sanz has been given. Detailed information about modern guitar and baroque guitar has been presented. Also six pieces (Villanos, Fuga 1a por primer tono al ayre Española, Españoleta, La Cavalleria de Napoles con dos Clarines, Danza de las Hachas, Canarios) took part in the book named Instruccion de Musica Sobra la Gvitarra Española has been examined.Following chapter was examined Fantasia Para un Gentilhombre ( Fantasie for a Gentleman ) over the musical notations of guitar ? orchestral.In addition, original manuscripts of Instruccion de Musica Sobra la Gitarra Española, modern editions of six guitar pieces and guitar - piano trancription of Fantasia Para un Gentilhombre have been provided.