Girişimsel pazarlama ve firma performansı: İzmir bölgesinde bir uygulama
Entrepreneurial marketing and firm performance: An emprical study at Izmir region
- Tez No: 330973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı bir stratejik oryantasyon olan girişimsel pazarlamanın firma performansları üzerindeki etkilerini incelemek ve literatürde var olan boşluğun doldurulmasına katkı sağlamaktır. Girişimsel pazarlamanın boyutlarının firmaların finansal, pazarlama ve inovatif performanslarına etkileri incelenirken söz konusu kavram açıklanmış ve ampirik bulgulara dayalı olarak analiz edilmiştir.Araştırma kapsamında, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde plastik ve kauçuk sektöründe faaliyet gösteren 45 adet firmayla birebir yapılan görüşmeler sonucunda 139 kişiden elde edilen verilerle analizler yapılmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda girişimsel pazarlamanın değer odaklılık boyutunun firmanın inovatif ve finansal performansı üzerinde ve hesaplanmış risk boyutunun ise firmanın inovatif performansı üzerinde olumlu ve anlamlı etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları kavramsal olarak tartışılmış ve sonuçlandırılmış, nihayetinde gelecek araştırmalar ve özel sektör için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of entrepreneurial marketing that is a strategic orientation on firm performances and contribute in fulfilling the existing gap within the literature. While analyzing impact of entrepreneurial marketing dimensions on firms? financial, marketing and innovative performances the concept has been explained and analyzed in light of empirical findings.Within the scope of this research, one to one interviews with 139 employees have been conducted in 45 plastic and rubber sector companies located in İzmir Atatürk Organized Industrial Zone. The results of multiple regression analyses on the positive and significant effects of entrepreneurial marketing?s value orientation dimension upon firm?s innovative and financial performance and entrepreneurial marketing?s calculated risk dimension upon firm?s innovative performance. The results have been conceptually discussed and concluded. Suggestions have been made for future studies and private sector.