Green event management
Çevreci etkinlik yönetimi
- Tez No: 330972
- Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Festivaller ve diğer toplantılar turizm sektörünün önemli bileşenlerindendir. Festivaller ve diğer toplantılar insanları bir araya getirerek, toplulukların kendi gelenekleri, kültürleri ve yaşam tarzlarını kutlamak ve göstermek için bir fırsat sunmaktadırlar.Bu tür faaliyetlerin en önemli paydaşları olan hükümetler ve turizm operatörleri, önemli ekonomik faydaları olan festivaller ve diğer toplantıları gerçekleştirmek için, gerekli tesisleri ve altyapı geliştirme konusunda önemli bir sermaye yatırımı yapmaktadırlar.Faaliyetlerin iş yaratma ve artan gelir gibi olumlu ekonomik etkileri olsa da, çok sayıda potansiyel olumsuz sonuçları da vardır. Faaliyetlerin yapıldığı bölgedeki kaliteli ekonomi, sosyal ve doğal ortamlarda risk altındadırlar.Bunun sonucu olarak, faaliyetleri sürdürülebilirlik bir hale getirmek, özellikle eğitimciler ve de araştırmacılar tarafından farkına varılmıştır.Bu çalışmanın amacı, faaliyet ve etkinlik yönetimi ile sürdürülebilirlik kavramına duyulan ihtiyacı açıklamak, kullanılabilir ve sürdürülebilir faaliyet ve etkinlik hedeflerini belirlemek ve bu sürecin bir sonucu olarak, tespit edilmiş öğrenme hedefleri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Events and other meetings are an important component of the tourism industry. The activities around events and other meetings bring people together and offer communities an opportunity to celebrate and showcase their traditions, culture and way of life. As the major stakeholders in such activities realise the significant economic benefits of holding events and meetings, goverments and operators are making significant capital investment in developing the necessary facilities and infrastructure to accommodate thie sector of the tourism industry.Whilst the flury of activities has a number of positive economic impacts, such as job creation and increased revenue there are also potential negative consequences. The quality of the economic, social and natural environments in which such activity takes place is at risk. As a result, there has been a realisation, particularly by educators and researchers that there is a need to incorporate sustainability into event management.The purpose of this paper is to discuss the need to incorporate sustainability into event management, describe which process can be used and to identify sustainable event objectives, and to present the learning objectives that were identified, as a result of this process.