Erken Cumhuriyet Dönemi kadın dergilerinden Asar-ı Nisvan'da kadının sunumu
The presentation of women in an Early Republic women's magazine, Asar-i Nisvan
  1. Tez No: 330995
  2. Yazar: ELİF ULUDAĞ KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tez, 1925-1926 yılları arasında yayınlanmış bir Erken dönem Cumhuriyet kadın dergisi olan Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları'nın hem karakteristik hem de içerik olarak detaylı bir değerlendirmesi neticesinde, imparatorluktan ulus-devlete geçiş sürecinde kadınlık meselesini, kadın eğitimini, Türk kadınının görünür kılınmasında basının önemini ve yükselen milliyetçilik cereyanları içerisinde kadın algısını yansıtmayı amaç edinmiştir.Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları, ?nesil yetiştiriciliği? rolü ile bu dönemde de toplumsal gelişimin merkezine konulan asrî Türk kadınını çocuk sağlığı ve terbiyesi, ev idaresi ve kadın edebiyatı gibi konularda aydınlatmayı hedeflemişti. Her ne kadar edebî, ilmî ve ictimaî konulara geniş yer verdiyse de hem fiziksel görünüşü hem de içeriğindeki moda haberleri, kadın sporları, dekorasyon, sanat, reklamlar, duyurular, görseller, süslemeler, yemek tarifleri, elişi modelleri, okur mektupları ve muhtelif kadın haberleri, Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları'nın hedef kitlesinin yalnızca kadınlar olduğunu desteklemektedir.Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları, siyasî bir dergi olmamasına rağmen, ulus-devlete geçiş dönemi sıkıntılarının, Türk Devrimi'nin yankılarının ve Takrir-i Sükûn ile birlikte uygulanan sansürün basın üzerinde olan etkilerinin gözlemlenmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reflect the woman question in transition period from empire to nation-state, women?s education, importance of the press in the age woman becomes visible in the public sphere and the woman?s perception into the increasing nationalist tendencies, in the result of a detailed evaluation of Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları, an early Republic women?s magazine published between the years of 1925-1926, in terms of both its characteristics and its content.Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları intended to enlighten the modern Turkish woman, put into the centre of social development in this period with her role of ?raising the generation?, in the subjects of child health and pedagogy, home economics and woman literature. Even though it gave a huge place to the literary, scientific and social subjects, both its visual aspect and fashion news, women sports, decoration, arts, advertisements, announcements, illustrations, ornaments, recipes, handmade, reader letters and different woman news in its content support that the target group of Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları was only women.Âsâr-ı Nisvân/Kadın Yazıları provides to observe the problems in the transition period to nation-state, the reflections of the Turkish Revolution and the effects of censorship in the period of Takrir-i Sükûn on the press, although it is not a politic magazine.