Nasreddin Hoca Dergisi'nde yer alan haberlerde ve karikatürlerde kadın imgesi (1927-1928)
The image of women in the articles and caricatures in the Nasreddin Hodja Journal (1927-1928)
  1. Tez No: 741470
  2. Yazar: SENANUR SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sanat Tarihi, Tarih, Journalism, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cumhuriyet dönemiyle birlikte kadın toplumsal dönüşümün baş aktörü olarak konumlandırılmıştır. Kadın üzerinden kurgulanan toplumsal dönüşüm ideali, kadına yüklenen misyon ve sorumlukları da beraberinde getirmiştir. Bu durum kadının kamusal bir mesele haline gelmesine ve hayatının her alanında otorite kontrolüne maruz bırakılmasına neden olmuştur. Kadın üzerindeki kontrolün bir kanadı da halk ile otorite arasında aracı konumda olan gazete ve dergiler olmuştur. Kadın basın yoluyla kontrol edilebilir, yönlendirilebilir ve eleştirilebilir hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Erken Cumhuriyet Dönemi siyasi mizah dergilerinden biri olan Nasreddin Hoca Dergisi'nde yer alan yazılar ve karikatürler üzerinden kadın imgesine odaklanmaya çalışılmıştır. Kadınların Erken Cumhuriyet Dönemi'ndeki siyasi hak talepleri, fiziki ve psikolojik durumları, aile içindeki konumları ve elde ettiği yeni haklar, mesleklerindeki çeşitlilik, eğitim imkanları, görünüşlerindeki değişimler ile Cumhuriyet rejiminin kurguladığı“Yeni Kadın”Nasreddin Hoca Dergisi'nde yer alan yazı ve karikatürler üzerinden incelenmiştir. Böylece Erken Cumhuriyet Dönemi mizah basınında kadının toplumda ve Cumhuriyet rejiminin idealinde konumlandırılışı ve resmedilişi anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have been positioned as the primary actors of social transformation since the Republican era. The ideal of social transformation, which has been built on women, has brought with it the missions and responsibilities imposed on women. This situation has led to the fact that the woman has become a public issue and has been subjected to authority control in all aspects of her life. Another way of the control over women has been newspapers and magazines, which act as intermediaries between the public and the authority. Women have become controlled, manipulated, and criticized through the press. In this context, this study seeks to focus on the image of women through articles and cartoons published in Nasreddin Hoca Magazine, one of the political humor magazines of the early Republican period. The political rights demands of women in the early Republican period, their physical and psychological conditions, their position in the family and the new rights they acquired, the diversity in their profession, educational opportunities, changes in their appearance and the articles in the“New Woman”Nasreddin Hoca Magazine, which was built by the Republican regime, and examined in terms of being symbolized in cartoons. Thus, it was tried to understand the positioning and portrayal of women in society and the ideal of the republican regime in the humor press of the early Republican period.