Change in the status of Turkish women during the Ottoman modernization and self- evaluation of women in Kadınlar Dünyası of 1913
Osmanlı modernleşmesinde Türk kadınının statüsündeki değişim ve 1913 Kadınlar Dünyası Dergisi'nde kadınların bu değişimi değerlendirmesi
  1. Tez No: 277721
  2. Yazar: CEREN AYGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
II. Meşrutiyet döneminin ilk yıllarında Osmanlı kadın hareketine Kadınlar Dünyası Dergisi yazarlarının gözünden bakmaya çalışan bu tez çalışması, kadının toplumdaki ve aile içindeki konumunun düzeltilmesi için ortaya konan çabaların Türk modernleşme hareketi çerçevesinde kazandığı anlamları ve bu dönemde Osmanlı kadınına dönemin yöneticileri ve düşünce insanları tarafından atfedilen rolleri incelemek amacındadır.Bu araştırmada, kadının toplumsal yaşama katılımını savunan anlayışın, kadının durumunun iyileştirilmesini toplumsal ilerleme, dayanışma, birlik ve beraberlik ile milli bilincin geliştirilmesi yolunda bir odak olarak gören ilerlemeci bakış açısının ürünü olduğu fikri doğrulanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda II. Meşrutiyet Dönemi'nin en önemli kadın dergilerinden biri olan Kadınlar Dünyası'nda yer alan ve tamamı kadın yazarlar tarafından kaleme alınan makalelerdeki fikirler, Osmanlı kadın hareketinin sınırlarının ve modernleşme döneminde kadınlara atfedilen toplumsal rollerin kadınların kendileri tarafından mı belirlendiği yoksa dönemin idarecileri tarafından mı kurgulandığı sorusu akılda tutularak incelenmeye çalışılmıştır. Kadınların kendi durumlarına ve kendi hak mücadelelerine bakışlarını Kadınlar Dünyası Dergisi'nde yayınladıkları makaleler vasıtasıyla değerlendirmeye çalışan bu tez; dönemin gereksinimleri doğrultusunda milli bir dava olarak vatanperverlik adına ortaya konan İkinci Meşrutiyet dönemi kadın hakları mücadelesinin - her ne kadar kadının sosyal statüsü açısından erken Cumhuriyet dönemi kadın hakları mücadelesinin çerçevesini belirleyen önemli kazanımlar elde edilmesini sağlasa da - kadınların değişmeyen ?tarihsel nesne? pozisyonunu değiştirmeye yetmediğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to portray the circumstances of Ottoman women?s movement during the first years of Second Constitutional Era from the eyes of the writers of Kadınlar Dünyası Periodical, makes an analysis of the meanings ascribed to the efforts for the restoration of women?s position in social life and the roles claimed for women during Ottoman modernization period.This research intends to confirm the fact that the basis for the mentality of defenders voicing women?s rights was the progressive outlook which chose the ?women question? as the focus on the way of securing not only social progress but also social integration, solidarity, national consciousness and progressiveness. Thus, the ideas expressed in the articles all written by women writers of Kadınlar Dünyası are evaluated with the question in mind that whether the boundaries of Ottoman women?s movement and the social role granted for them in the modernization process were wholly determined by the women themselves or theorized predominantly by the policymakers of the state who were all men. Deducing from the self-evaluation of women in Kadınlar Dünyası of 1913, this thesis consequently underlines the fact that the struggle for women rights, which were carried out on behalf of patriotic and nationalist claims in accordance with the socio-political conditions of the time, could not overcome their invariable position of being ?historical objects? despite of the fact that women held a considerable progress in their status during the Second Constitutional Era which laid the parameters of the ?women question? during the early Republican Era.