Mustafa Zühdi Ravzatü'l-Gaza (Tarih-i Uyvar) (1663-1665) tahlil ve metin
Mustafa Zühdi Ravzatü'l Gaza (History of Uyvar) (1663-1665) assay and text
  1. Tez No: 330996
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ravzatü'l Gazâ , Mustafa Zühdî tarafından kaleme alınmış olup Zühdî'nin bilinen tek eseridir. Fazıl Ahmed Paşa'nın Avusturya seferini konu alan bu eser Mustafa Efendi'nin müşâhadelerine dayanmaktadır. 1664 Nisan ayında İstanbul'dan Belgrad'a giden Mustafa Efendi eserini Belgrad'a varınca yazmaya karar vermiştir. Fâzıl Ahmed Paşa'ya ithâfen yazılan eser Gazâ-nâme türünün en güzel örneklerindendir.Eser 1949 yılında Turhan Atabay tarafından Arap harfleriyle mezuniyet tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmamız iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Ravzatü'l Gazâ'nın tenkitli metin neşri gerçekleştirilmiştir. Metindeki Arapça ve Farsça ibârelerin manaları verilmiştir. İkinci aşamada ise Mustafa Zühdî'nin hayatı, Ravzatü'l-Gazâ'nın tahlîli ve kaynak değeri hakkındaki çalışmalarımıza yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Ravzatu'l-Gaza is written by Mustafa Zuhdî and is his only known work. This work is about Fazil Ahmed Pasha?s Austrian expedition and based on Mustafa Efendi?s observations. Mustafa Efendi decided to write this book in Ramadan 1664 during his journey from Istanbul to Belgrade.The Book, which is dedicated toFazil Ahmed Pasha, is one of the most beautiful examples of Gaza-name.The book has been prepared by Turhan Atabay as a graduation thesis in 1949 with the Arabic script. Our study consists of two phases. The first stage was devoted to the publication of Ravzatu'l Gazâ's critical edition. Meanings of the Arabic and Persian phrases in the text are given in. In the second stage we studied the life of Mustafa Zühdî and analyzed Ravzatü'l-Gazâ and its resource value.