Müze ve iletişim: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi'nin toplumla iletişimindeki sorunları ve çözüm önerileri
Museum and communication: The communication problems with Society of MSGSU Istanbul Painting and Sculpture Museumand solution proposals
  1. Tez No: 331002
  2. Yazar: DUYGU ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU PELVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
?Müze ve İletişim; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi'nin Toplumla İletişimindeki Sorunları ve Çözüm Önerileri? konulu yüksek lisans tezinde, İRHM'nin mekânsal ve kurumsal problemleri nedeniyle uzun yıllar toplumla ilişki kuramamasının sorunlarını ele almak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle Osmanlı döneminden günümüze müze ve toplum ilişkisinin tarihsel gelişimi incelenmiş, müze ve iletişim ilişkisi kuramsal olarak ele alınmış, buna bağlı olarak müzelerde yapılan iletişim çalışmalarına, müzelerde iletişim çalışmalarının gerekliliği ve önemine yer verilmiştir. Müzelerin hedef kitlesi ve bu hedef kitle ile kurduğu ilişkilerin önemi detaylandırılmıştır. Müze ve iletişim konusunda düşünsel alt yapı oluşturulduktan sonra İRHM'nin 1937 yılında açılmasından itibaren yaşadığı mekânsal, kurumsal ve toplumsal sorunları saptanmış ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Master?s thesis, with the topic ?Museum and Communication: The Communication Problems with Society of MSGSU İstanbul Painting and Sculpture Museum and Solution Proposals?, has aimed to handle with the problems of İRHM on the communication with society due to the spatial and institutional problems. Also, it is aimed to make solution proposals for those problems. First of all, the historical development of museum and society relationships are studied from Ottoman period to present and museum and communication relationship is analysed in a theoretical context. Depending on this, the communication studies in museums are discussed and the importance and necessity of those studies are emphasized. The importance of relationship between the museums and their target groups is explained. After constructing an intellectual and theoretical basis, the spatial, institutional and social problems of İRHM from its founding in 1937 to The present are determined. Finally, solutions for those problems are proposed and explained in detail.