Çifte dışlanma: 2000'li yıllarda İsviçre'de Kürt mülteciler
Double exclusion: The Kurdish political refugees in 2000's in Switzerland
  1. Tez No: 331005
  2. Yazar: YUDUM ŞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Elinizdeki bu çalışma `2000'li Yıllarda Kürt Üniversite Öğrencilerinin Politik Mülteci Olarak İsviçre'ye Gidişleri ve çifte dışlanmalarını konu almaktadır. Burada söz konusu olan politik göçmenlerin aidiyet/ aidiyetsizlik meselelerini bir grup sığınmacı ve mültecinin özgül deneyimi üzerinden anlama ve anlatma çabasıdır.Çalışma kapsamında göç sosyolojisi literatürü incelenmiş ve Türkiye'den Avrupa'ya göç tarihine yer verilmiştir. Söz konusu politik ilticacıların ilişki içinde oldukları İsviçre'deki Kürt Diasporası ve yine göçe neden olan Türkiye'deki tarihsel, sosyal ve politik süreç anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmaya konu olan politik ilticacıların göç öncesi bireysel güzergahları ve bu bağlamda politik sosyalizasyon ile politik angajman kazanma süreçleri ve militan yaşamları; ayrıca göç etme edimleri ile İsviçre'deki yaşamları ele alınmıştır. Çalışmaya katılanların Türkiye ve İsviçre deneyimi üzerinden; sürgünlük, dışlanma ve aidiyet/aidiyetsizlik gibi meselelerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis project aims to investigate the immigration of Kurdish university students to Switzerland as political refugees in 2000s and their `new the state of not-belonging? and double exclusion. Our concern is to comprehend and explain the issue of belonging / not-belonging of political refugees referring to the specific experience of some asylum seekers and refugees.During the research the literatural review of sociology of emigration and the history of emigration from Turkey to Europe is conducted. Apart from that, Kurdish Diaspora in Switzerland, whom those political refugees had been in contact with and the historical, social and political conditions and processes in Turkey which bring forth the emigration are analyzed. In addition to the stories of emigration and their life in Switzerland; the personal trajectories of political refugees, their political socialization, the processes of political engagement and their life as militans are discussed in the research as well. The issues of exile exclusion and the state of belonging/not-belonging are analyzed through the participants? life experiences both in Turkey and Switzerland.