XX. yüzyıl başlarında Kızıldeniz'de Osmanlı denizcilik faaliyetleri
Ottoman naval services in Red Sea at the beginning of the XXth century
- Tez No: 331004
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Mısır'ın fethinden sonra Portekizlilerin faaliyetlerini engellemek için Kızıldeniz'e yönelen Osmanlılar Mısır, Hicaz, Yemen ve Habeş kıyılarını tamamen ele geçirerek XVI. yüzyılda Kızıldeniz'de hâkimiyet tesis etmişlerdi. Bu hâkimiyet sonraki dönemlerde denizin güney sahillerine doğru kısmen zayıflasa da XX. yüzyıl başlarına kadar devam etti. 1869 yılında Süveyş Kanalı'nın açılması Kızıldeniz'i dünyanın önemli ticaret yollarından biri hâline getirdi. Bu tarihten sonra Kızıldeniz'de Osmanlılar daimi olarak bir deniz filosu bulundurarak Hicaz ve Yemen vilayetlerinin denizden güvenliğini sağladılar. Genelde gambot ve korvet tipi gemilerden oluşan bu donanma karakol, sahil muhafaza, nakliyat ve posta vazifesi yaptı. 1910 yılı sonlarında Yemen'de çıkan isyanın bastırılmasında aktif görev alan Kızıldeniz'deki filo, Trablusgarp Harbi devam ederken İtalyan harp gemilerinin saldırılarına maruz kaldı. Birinci Dünya Savaşı başlarken Kızıldeniz'de bulundurulan Osmanlı gemilerinin İstanbul'a alınması kararlaştırıldı. Savaş başladıktan sonra İngilizler, Türk gemilerine karşı Kızıldeniz'de abluka ilan ettiler. 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi'ne kadar, yani yaklaşık dört asır boyunca Kızıldeniz sularında Osmanlı denizcilik faaliyetleri devam etti.
Özet (Çeviri)
Ottomans, heading towards the Red Sea after the capture of Egypt to prevent the Portuguese operations, had dominated in Red Sea during the XVIth century by seizing the coasts of Egypt, Hejaz, Yemen and Abyssinia. Though it had lost its effect during the late period, it went on until the XXth century. The opening of the Suez Canal in 1869 made the Red Sea one of the significant trade routes. From this date on Ottomans, having a permanent fleet got the control over Hejaz and Yemen. The navy, composed of gunboats and corvettes, did some services such as navy posting, frontier control, transportation and posting. The fleet that had done active service to quell the revolt in Yemen in 1910 was exposed to the attack of the Italian warships during the ?Tripolitanian War? (Turco-Italian War). Ottoman fleet was decided to be taken to Istanbul when the WWI was about to start. After the war had broken off, the English declared blockage against the Turkish battleships. For nearly four centuries until The Armistice of Moudros on October 30, 1918 the Ottoman naval activities in Red Sea continued.