Yirminci yüzyıl resim sanatında mekan, kimlik ve aidiyet kavramları
Concepts of space, identity and belonging in the twentieth century painthing
- Tez No: 331010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, yirminci yüzyılın sanatsal koşulları belirtilerek, dönemin sanatı üzerinden, insan ve insanın içinde bulunduğu mekan ile olan ilişkisi, bu ilişkinin yapısı ve insanın kültür, kimlik ve aidiyet edinme süreci değerlendirilmektedir.Ortaya konulan düşünceler doğrultusunda sanatsal yaratı içinde bulunan birey ile toplum arasındaki aidiyet bağı ve bireye ait kimlik ve kültürün sanatsal ifadede nasıl ortaya çıktığı değerlendirilmiştir.Resimsel eylem aracılığı ile sanatçıda var olan aidiyet duygusunun eserde nasıl karşılık bulduğu ve sanatsal eylem itibari ile aşma olgusu üzerinde durulmuştur.Sanatçı ve sanat eseri arasındaki ilişki değerlendirilerek varılan sonuçlar ile hayat tecrübem ve bu tecrübenin somutlaşmış tezahürleri olan resimlerimin yaratı sürecimle ilişkilendirmesi gerçekleştirilerek eser metni çalışması ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work, highlights the context of the twentieth century artistic conditions by interpreting the human being and its relationship to its occupied space, as well as the structure and the formational effect of such a relationship on culture, identity and belonging.Later, in light of the ideas put forth, the sense of belonging that exists between the individual with artistic creation and his society and the ways in which cultural implications surface within artistic expression are examined.Artist?s sense of belonging and its implications in his work of art as well as the possibility of overcoming this sense by artistic production is emphasised through the mediation of pictorial activity.The artist and the artistic production judged and evaluated within this examination are the reflections of my personal life experience. These paintings that manifest my personal experience are associated with my process of creation to form and present a productional text.