Gravürün çağdaş Türk resim sanatındaki yeri
The place of gravure in the modern Turkish art
  1. Tez No: 331011
  2. Yazar: MEDİHA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET UMUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İlk gravür örneklerinin görüldüğü Asya kıtasından Rönesans Avrupası'na ve günümüze kadar geldiğimizde, gravürün kendi içinde değişen, gelişen teknikler bütünü olduğunu görürüz. Sadece resim, heykele olan yakınlığı değil, demokratik özelliği de bu alanın gücünü arttırır. Gravürün plastik öğeleri barındırması, sanat içinde kendine yer edinmesini sağlamıştır.Gravürde büyük ilerlemelerin ve sanatsal alanda kabullenişin yaşandığı 20.yüzyıl Avrupa'sındaki gelişmelere, çağdaşlaşma çabasındaki Türkiye uzak kalmamıştır. Türkiye'de gravürün kabul görmesi, Avrupa'da sanat olarak ele alınmasıyla kıyaslandığında, hızlı bir ivme göstermiştir.Özellikle 20.yüzyılın ikinci yarısından sonra Türkiye'deki üç büyük kurumda verilen gravür eğitimi, sanatçıları bu alanda yaratmaya itmiş ve gravür sanatçılarını doğurmuştur.Gravürün gelişmesinde büyük katkısı olan sanatçılar, hem eğitici yanları, hem gravür çalışmaları, hem de yaygınlaşması için gösterdikleri çaba ile Türkiye'deki gravür sanatına isimlerini yazdırmışlardır. Yaygınlığı gittikçe artan gravür, açılan sergiler ve kişisel gravür atölyeleri ile hak ettiği yere doğru ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
When we analyse the improvement of engraving in time, from Asia where the first etching examples were seen to Renaissance Europe and nowadays, we recognize that it is a series of techniques that changes and evolves among itself. Not only its closeness to painting and sculpture, but also its democratic speciality decrease the effect of this field. The fact that engraving includes plastic constituents, helped it to take place in conventional art.It was not an option for Turkey that is striving to modernize, to be a stranger to 20th century Europe where gravure has developed highly and gained recognition in the art scene. In comparison to the recognition of gravure in Europe, the acceptance of it in Turkey has shown great acceleration.Especially after the second half of the 20th century, the gravure in three major Turkish institutions has encouraged the artists to create in this area and has brought forth engraving artists.These artists who have had great contribution in the development of gravure, made their mark in Turkish engraving art thanks to their engraving works and their efforts to make it popular. Gravure, getting more popular every day, is now making towards the place that it deserves thanks to the exhibitions and personal gravure workshops.