Türk deniz harp tarihinde Barbaros Zırhlısı'nın rolü
The role of the Ironclad Barbaros in Turkish naval history
  1. Tez No: 331020
  2. Yazar: GÖKHAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KIZILTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İkinci Meşrutiyet'in ilanının hemen akabinde tüm yurtta güçlü bir donanma oluşturma arzusu uyanmış ve 1910 yılında kurulan Donanma Cemiyeti'nin katkılarıyla Yadigar-ı Millet sınıfı dört muhrip satın alınmıştı. O sırada Yunanistan'ın Averoff zırhlı kruvazörünü satın alması üzerine Osmanlı Devleti de hemen zırhlı alınması çalışmalarını başlattı. İngiltere ve Fransa'dan alınan olumsuz yanıt üzerine Almanya'ya başvuruldu. Almanlar ile Brandenburg sınıfı iki zırhlının alımı konusunda anlaşmaya varıldı. Bir Alman amiralinin idaresinde olarak Çanakkale'ye gelen SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm adlı bu gemiye, Osmanlı sancağı çekildikten sonra Barbaros Hayreddin adı verildi. Yaşlı da olsa Osmanlı donanmasındaki en kuvvetli gemi olması sebebiyle sancak gemisi olarak görev aldı. Talim ve manevra devresinden sonra Sultan Reşat'ın Rumeli seyahatinde prestij seyri icra etti. Trablusgarb Savaşı'nda Çanakkale'de karakol vazifesi gören Barbaros Hayreddin, Balkan Savaşları boyunca çok önemli faaliyetlerde bulundu. Varna bombardımanı, Çatalca muharebeleri, İmroz ve Mondros deniz savaşları, Şarköy harekatında başarılı manevralar yaptı. I.Dünya Savaşı öncesi bir yıla yakın bir süre Tersane'de onarım gören gemi, I.Dünya Savaşı'na girerken sancağı Yavuz'a devretti. 1915 Çanakkale Savaşlarında Boğaz gerisinden aşırtma atışlar icra etti. İstanbul-Çanakkale arasında lojistik destek gemisi olarak görev yaparken İngiliz denizaltısı E-11'in bir torpidosunun kurbanı oldu. Balkan Savaşlarında ve I.Dünya Savaşı'nda önemli deniz harekatlarında bulunan Barbaros aziz şehitleri ile tarihe maloldu.
Özet (Çeviri)
Immediately after the declaration of the Second Constitutional Monarchy, the desire for having a powerful navy aroused throughout the country and four Yadigar-ı Millet class destroyers were purchased with the contributions of the Ottoman Navy Association. As soon as Greece purchased the Ironclad Averoff, the Ottoman Empire began the preparations for purchasing ironclads. After the negative responds by England and France, the Ottoman Empire came to terms with Germany to purchase two Brandenburg class ironclads. The ship named SMS Kurfürst Friedrich Wilhelm sailed to Çanakkale under the command of a German admiral. After the Ottoman flag was hoisted, she was renamed Barbaros Hayreddin. Although she was old, she served as a flagship. Because she was the most powerful ship in the Ottoman Navy. After the drills, she went on a Rumelia journey for Sultan Reşat as a prestigious service. Barbaros Hayreddin, which served as a patrol ship in Çanakkale during the Italo-Turkish War, also played an important role in the Balkan Wars. She performed successful operations in the bombardment of Varna, the Battles of Çatalca, Imbros, Moudros and Şarköy. Before the First World War, she underwent repair in the Dockyard approximately for one year. While entering the war, she handed over her duty as a flagship to Yavuz. During the Battle of Çanakkale, in 1915, she conducted overhead fire at the back of the Strait. While she was serving as a logistic support ship between İstanbul and Çanakkale, she was shot by a torpedo fired from the British submarine E-11. Barbaros, which conducted in several important naval operations during the Balkan Wars and the First World War, took her place in the history with her glorious martyrs.