Milli Kütüphane Yz A 3755 numarada kayıtlı bir mecmua: İnceleme-transkripsiyonlu metin
National Library Yz A 3755 Numbered one mecmua: Examination-transcriptional text
- Tez No: 331021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE KONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Ankara Millî Kütüphane'de 06 Mil Yz A 3755 kaydıyla yer almakta olan bumecmuada çeşitli dînî kıssalar ve bunun yanı sıra bazı İran hükümdarlarınınhikâyeleri yer almaktadır. Eser sade bir Türkçe ile yazılmıştır.Eser içerisinde yer alan hikâyelerde edebî bir üsluptan ziyade halk hikâyesineyakın özellikler görülmektedir. Kız Destanı'ndan Hz. Ali Ceng-nâmesi'ne, Hz.Davud ile alâkalı hikâyelerden Hz. İsa hikâyesine, Belkıs'ın doğumunu anlatanhikâyeden Hz. Zekeriya'nın katledilişini anlatan hikâyeye, Şâpûr hikâyesindenCercis Peygamber hikâyesine kadar uzanan geniş bir yelpaze söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The National Library in Ankara, which is located 06 Mil Yz A 3755,provided that mecmua located in various religious stories, and stories as well as someof the rulers of Iran are also included. The text is written with simple Turkish.In the stories located in the work is close to the story of the folk, rather than astyle of literary style. From Kız Destanı to İmam. Ali Ceng-name, from ProphetDavid stories relevant to the story of Jesus, telling the story about the birthof Belkis, Prophet Zekeriya tells the story of the slaves, the story of Shapur such abroad spectrum ranging from the story of the Prophet Cercis matter.