Giyim modasında ve kadın güzelliği anlayışında bir gelecek önerisi
A future prediction of the woman fashion and the ideal woman beauty
  1. Tez No: 331027
  2. Yazar: YELDA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hayatın hemen her alanında yenilikleri, değişimleri, tercihleri, zevkleri karşılamak için kullanılan moda kavramı insanlık tarihin eskilerine dayanmaktadır. Giyside, eşyada, dekorasyonda, mimaride, resimlerde, şiirlerde, şarkılarda değişimlere yön veren moda kavramı kadının güzellik anlayışına da yön vermiştir.Tarihi süreç içinde genişleyen, daralan bedenler, büyüyen küçülen göğüsler, zaman zaman dolgunlaşan dudaklar güzel kadını tasvir etmiştir. Bir dönem pudralarla beyazlatılan kadın teni, başka bir dönemde solaryumla koyulaşmıştır. Bir dönem doğurganlığı temsil eden dolgun kadın göğüsleri, başka dönemlerde seksi kadın figürünün karşılığı olmuştur. Bu çalışma kadınlardaki güzellik anlayışlarına yön veren etkenleri, değerleri, fikirleri ve toplumsal öğeleri irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda tarihten günümüze ?güzel kadın? anlayışı dönemlerin dinamikleri ve modasıyla birlikte ele alınmakta, gelecekteki ?güzel kadın? anlayışına ilişkin öngörülerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In almost every area of life fashion has been used to satisfy the humankind preferences. Not only has fashion given directions to garments, goods, decorations, architectures, paintings, poems, and songs it has also given directions to the concept of the ideal women's beauty. In the history we see the female body changing every period. The silhouette goes wider or thinner, the breasts are becoming bigger or smaller, the lips are fuller with time. One period they use white skin powders to become white, the other period sunbeds to become brown. One period we see the big breasts, because it shows fertility, the other period we see the opposite. In this study, you can find the approach that gives the direction of the woman beauty and it contains the ideas and social elements. The meaning of the