Kadın giyim modasında siyah renk
  1. Tez No: 637075
  2. Yazar: SEVDA DEMİR PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüz moda oluşumlarında hızlı değişimler yaşanmaktadır. İnsanların dinamik yapılarından kaynaklanan sürekli değişim, tasarımcıları yeni arayışlara itmekte, dolayısıyla moda ve rengi oluşturan öğeler kendilerini yenilemek durumunda kalmaktadır. İnsan beğenisini şekillendiren en önemli ögelerden biri olan renk, tasarımcı ile kullanıcı arasındaki köprüyü doğrudan kurarak psikolojik algılamayı harekete geçirmektedir. Sözsüz iletişm aracı olan giyimin, karşı tarafa iletmek istediği mesajı ve anlamı renk belirlemektedir. Renklerin anlamı tarihsel süreçte ve farklı kültürlerde yaşandığı dönemlere göre farklılık gösterirken siyah renk, kalıcı geniş bir anlam aralığına sahip olmuştur. Olumlu ve olumsuz geniş anlam aralığına sahip olan siyah rengin, günümüz kadın giyim modasının vazgeçilmez rengi olma nedenlerinin sorgulanması amacı doğrultusunda hazırlanan bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyah rengin tarihsel süreçte ve farklı kültürlerde yeri ve önemi incelenmiş, mitolojiler, efsaneler, destanlar ve geleneklerde yüklenen sembolik anlamları belirlenmiştir. Dönem ve kültürlere göre siyah rengin din, siyasal, ekonomik, sanat, toplumsal kurallar ve değişimlerden nasıl etkilendiği ve anlam bakımından olumlu ve olumsuz kazanımları örneklerle ele alınmıştır. Siyah rengin kültürlere göre sembolik anlam ve psikolojik etkileri, toplumsal, sosyal, kültürel faktörler ve giyim kodları yönünden, giyime yön veren bireysel ve toplumsal davranış biçimleri bakımından son olarak da giysinin işlevselliği ve simgesel kullanımı açısından incelenmiştir. Bu etkilerin kadın giyim modasında siyah renk kullanımına yansımaları tarihsel süreçte ele alınmış, siyah rengin yoğun kullanıldığı dönemler belirlenmiştir. Belirlenen dönemler ve bu etkiler kapsamında, siyah renge yüklenen sembolik anlamlar tespit edilmiş ve moda eğilimleriyle bağlantıları kurulmuştur. Siyah rengi tasarımlarında kullanan modacılar belirlenerek tasarım felsefeleri ve bu rengi kullanım nedenleri ortaya koyan koleksiyon analizleri yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünü içeren son aşamada siyah rengin sembolik anlatımına yönelik giyilebilir uygulamalar ve sanatsal çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaların aşamaları bu bölümde ele alınmış, amaç ve kapsam belirlenerek, çıkış noktası, yöntem, malzemelerin nitelikleri ve boyama işlemleri, tasarlama ve uygulama aşamalarında kullanılan yaratıcılık yöntemleri, doku ve deneysel çalışmalar, tasarlanan çalışmalara son şeklini veren uygulama süreci ayrıntıları ile değerlendirilmiştir. Siyah rengin sembolik çağrışımlarını yansıtan bu çalışmalar ile kullanım alanlarının dışında ve atık malzemelerin işlevsellikleri bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak, geri dönüşüm fikirlerine ve yaratıcılık kavramına dikkat çekilmiş, atık olarak değerlendirilen çoğu malzemenin yeniden yorumlanarak inşa edilebileceğine dair doku ve deneysel çalışmalar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are fast changes in today's fashion formations. The constant change due to the dynamic states of the people forces designer to seek new forms and thus the features that form fashion and colour have to renew themselves. Colour, one of the most significant features that affects human taste, trigger the physiological perception by connecting the designer and the wearer. The message and the point that the clothing, which is a nonverbal communication form, aims to convey is determined by the colour. Whilst the meanings of the colours vary according to historical processes and the era of the cultures they exist in, the colour black has had a wide range of meaning. This thesis study, which aims to question the reasons why black, which has a wide range of positive and negative meaning, is the indispensable colour of today's women's clothing, consists of two parts. In the first part, the significance and the position of the colour black was analysed within the historical process and different cultures, and its symbolic meanings in myths, legends, epics and traditions were defined. How the colour black was affected by religion, art, political, financial and social rules and changes according to the era and cultures and the positive and negative meaning additions were presented with examples. The symbolic meanings and the psychological effects of the colour black according to the cultures were analysed in terms of common, social and cultural factors and dress codes, and individual and social behaviour patterns that effects clothing and finally in terms of functions of the clothing and its symbolic use. The reflections of these effects on the use of colour black in women's clothing were analysed in historical process, and the periods during which it was widely used were determined. The symbolic meanings given to the colour black in terms of determined periods and effects were established and their connection with fashion trends were determined. The fashion designers that employ colour black in their design were found and then collections that show their design philosophy and reasons to use the colour were analysed. During the final stage that includes the second part of the thesis, wearable practices and artistic works on the symbolic expression of the colour were performed. The stages of the study were presented in this part. By determining the aim and the extends the starting point, method, the qualities and the dyeing methods of the materials, the creativity methods that were used during the designing and practice stages, texture and experimental studies, the practice stage that gave the final form to the designed works were analysed in details. In these practices that presents the symbolic associations of the colour black, by using waste materials and the materials outside of their area of use, recycling ideas and creativity concept were pointed out, and texture and experimental studies were performed by reinterpreting the waste material.