Stüdyo camcılığı teknolojisi
Studio glass technology
  1. Tez No: 331030
  2. Yazar: DUYGU FAGA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma stüdyo camcılığında ve cam sanatında sıklıkla kullanılan sıcak cam serbest şekillendirme yöntemini konu almaktadır.Konuyu iki ana bölümde inceleyen çalışmanın ilk bölümünde sıcak cam serbest şekillendirmenin tarihini ve gelişim sürecini, sıcak cam serbest şekillendirmede kullanılan camın hammaddelerini, ergitme, renk, fırın, redüksiyon, tavlama ve uyumluluk konularını detaylı bir şekilde ele alınmakta ve anlatılmaktadır.İkinci bölümde ise sıcak cam serbest şekillendirmede kullanılan aletler, sıcak cam fırınından cam alma ve üfleme uygulamasıyla ilgili temel yöntemler anlatılmış, sıcak cam serbest şekillendirmede gelişmiş teknikler örnek resimlerle açıklanmış ve güvenlik ile kontrolün önemi irdelenmiştir.Sonuç kısmında ise ABD'de stüdyo camcılığının başlangıç ve gelişim sürecinin nasıl ilerlemiş olduğu, ardından da diğer ülkelerdeki gelişimi ve bununla birlikte Türkiye'deki durumu karşılaştırılmıştır. Türkiye'deki stüdyo camcılığının gelecekteki durumuyla ilgili fikirler de öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study discuses the free glassblowing technique, studio glass which is widely used in glass art.The study, analyzing the subject under two main chapters, the first chapter analyzes the history and the development of free glassblowing process. Accordingly, first chapter discusses and describes in details the raw glass materials, melting, color, furnace, reduction, annealing and compatibility.The second chapter describes the glassblowing from the furnace, the tools and the development of the new glassblowing techniques with photos and examples. Also explains the importance of safety and control.In conclusion, the development of studio glass in the United States, and follows how it has effected the development of glass in other countries compares the with situation in Turkey and it proposes some ideas for the development in Studio Glass in Turkey.