5G teknolojisinin mikroglial hücrelerde inflamasyon üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of effect of 5G technology on inflammation in microglial cells
  1. Tez No: 869371
  2. Yazar: GÜLSEVİNÇ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknoloji hızla geliştikçe ve teknolojik aletlerin sayısı ve çeşitliliği giderek arttıkça, insanların RF-EMA'lara maruziyeti de artmaktadır. Dolayısıyla RF-EMA'ların insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri tartışma konusu haline gelmiştir. Beyin RF-EMA'lara en hassas dokulardan birisidir ve son zamanlarda RF-EMA maruziyetinin beyin üzerindeki etkileri aktif bir çalışma konusudur. Bu tez çalışmasında 5G teknolojisinde kullanılan 6 GHz RF-EMA'nın beyindeki immün sistem hücrelerinden olan mikroglia üzerindeki etkisini araştırması amaçlanmıştır. Bu amaçla N9 mikroglial hücreleri 6 GHz RF-EMA'ya çeşitli sürelerde maruz bırakıldı. Mikroglial hücrelerin RF-EMA maruziyeti sonrası hücre canlılığı MTT testi ve AO/EB boyama ile değerlendirildi. Mikroglial hücrelerinde RF-EMA maruziyetinin TNF-α, IL-6, TGF-β ve IL-10 protein düzeylerine etkisi ELISA testi ile belirlendi. Mikroglial hücrelerinde RF-EMA maruziyetinin Il6, Tnf, Tgfb1, Il1b ve Nos2 genlerinin ekspresyonuna etkisi RT-PCR metodu ile değerlendirildi. Ayrıca mikroglial hücrelerinde RF-EMA maruziyet sonrasında Nitrik Oksit konsantrasyonu ölçüldü. 6 GHz RF-EMA maruziyetinin N9 mikroglial hücrelerinin canlılığının 6. Saatten itibaren azalttığı saptandı. 6 GHz RF-EMA maruziyetinden sonra hücrelerin büyüme ortamındaki NO konsantrasyonunda herhangi bir değişiklik bulunamadı. Tgfb1 ekspresyonunun 20 dakika ve 1 saatlik maruziyetten sonra azaldığı, 12 saat ve 24 saatlik maruziyetten sonra ise anlamlı düzeyde arttığı belirlendi. 20 dk, 12 saat ve 24 saat maruziyetten sonra, hücre büyüme ortamındaki IL-6 ve IL-10 protein düzeylerinin anlamlı düzeyde azaldığı, 12 saat maruziyetten sonra TNF-α protein düzeyi artarken, 24 saat maruziyetten sonra TNF-α protein düzeyinin azaldığı belirlendi. Sonuç olarak bu çalışmasında 5G teknolojisinde kullanılan 6 GHz RF-EMA'nın mikroglial hücrelerde Tnf ve Il1b gibi pro-inflamatuar sitokinlerin espresyonunu artırırken, IL-6 gibi bir pro-inflamatuar sitokin düzeyini azalttığı belirlendi. Ayrıca yine 6 GHz RF-EMA'nın Tgfb1 gibi bir anti-inflamatuar sitokinin ekspresyonunu artırdığı ve IL-10 gibi anti-inflamatuar sitokinin düzeyini azalttığı da belirlendi. Bu sonuçlardan yola çıkılarak, 6 GHz RF-EMA'nın mikroglial hücrelerin sitokin profilini değiştirdiği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
As technology rapidly develops and the number and diversity of technological devices gradually increases, human exposure to RF-EMFs also increases. Therefore, the harmful effects of RF-EMFs on human health have become a matter of debate. The brain is one of the most sensitive tissues to RF-EMFs and recently the effects of RF-EMF exposure on the brain have been an active subject. In this thesis study, it is aimed to investigate the effect of 6 GHz RF-EMF used in 5G technology on microglia which is one of the immune system cells in the brain. For this purpose, N9 microglial cells were exposed to 6 GHz RF-EMF for various periods of time. Cell viability of microglial cells after RF-EMF exposure was evaluated by MTT test and AO/EB staining. The effect of RF-EMF exposure on TNF-α, IL-6, TGF-β and IL-10 protein levels in microglial cells was determined by ELISA test. The effect of RF-EMF exposure on the expression of Il6, Tnf, Tgfb1, Il1b and Nos2 genes in microglial cells was evaluated by RT-PCR method. Additionally, Nitric Oxide concentration was also measured after RF-EMF exposure. It was determined that 6 GHz RF-EMF exposure decreased the viability of N9 microglial cells for all other exposure times greater than 6 hours. No change was found in the NO concentration in the growth medium of the cells after 6 GHz RF-EMF exposure. It was determined that while Tgfb1 expression significantly decreased after exposure for 20 min and 1 hour, it significantly increased after exposure for 12 hours and 24 hours. It was also determined that IL-6 and IL-10 protein levels in the growth medium of the cells significantly decreased after 20 min, 12h and 24h of exposure and also TNF-α protein level significantly decreased after 24h of exposure while TNF-α protein level significantly increased after 12h of exposure. In conclusion, this study showed that 6 GHz RF-EMF used in 5G technology increased the expression of pro-inflammatory cytokines such as Tnf and Il1b in microglial cells, while decreasing the protein level of a pro-inflammatory cytokine such as IL-6. It was also determined that 6 GHz RF-EMF increased the expression of anti-inflammatory cytokines such as Tgfb1 and decreased the protein level of an pro-inflammatory cytokine such as IL-10. Based on these results, it can be suggested that 6 GHz RF-EMA changes the cytokine profile of microglial cells.