Çağdaş gitar müziği bestecisi Carlo Domeniconi'nin 'Koyunbaba' adlı eseri ve Kâzım Çokoğullu'nun 'Tanburi Mustafa Çavuş'un Şarkısı Üzerine Fantezi' adlı çalışması
Contemporary guitar composer Carlo Domeniconi's 'Koyunbaba' suite for guitar solo and Kâzım Çokoğullu's work named 'Fantasy on a Song by Tanburi' Mustafa Çavuş' for guitar solo
- Tez No: 331052
- Danışmanlar: PROF. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
20. yüzyılda var olmuş sanat akımlarının çokluğu, müzik sanatı ile uğraşan ve bu konuda üretim yapan sanatçıları zorunlu olarak farklı olma çabasına sokmuştur. Armoni anlamında yapılan devrimsel gelişmeler bestecileri salt klasik ve modern armoni anlayışını sorgulamanın yanında daha farklı bir fikir ya da fikirler arayışına sürüklemiştir. Bu amaçla farklı etnik kültürlere ait müzikler incelenmiş ve bunlardan faydalanmanın yolları aranmıştır. İtalyan besteci Carlo Domeniconi (1947-?), farklı kültürlerin yerel müziklerini incelemiş ve bu etnik unsurları eserlerinde esin kaynağı ya da melodik malzeme olarak kullanmayı amaç edinmiş bir besteci olarak, çağdaş müziğe ve de özellikle gitar repertuvarına katkıda bulunmuştur. Bu eser metni çalışmasında, yukarıda açıklanan alandaki sanatsal çalışmalara gitar repertuvarı açısından kısa bir şekilde değinilecek ardından da besteci Carlo Domeniconi?nin sanat görüşü ve solo gitar için bestelediği ?Koyunbaba? eseri incelenecektir. Son bölümde ise kendi çalışmam olan ?Tanburi Mustafa Çavuş?un Teması Üzerine Fantezi? isimli solo gitar parçasının kısa bir incelemesi ve notaları yer alacaktır. Anahtar Kelimeler; Modern, Müzik, Etnik, Gitar, Besteci
Özet (Çeviri)
20th century is famous for its variety in terms of different musical movements. This condition made many composers focus more on the originality. The revolutionary changes in the field of harmony brought a necessity of discovering new fields of ideas than to maintain just questioning the problems of modern harmony. In this direction, various ethnic music styles were studied to be used in different musical forms in a proper way. Italian composer Carlo Domeniconi (1947-...) is well-known for his focus on the ethnic music. Various ethnic music elements can be seen in his works as a source of inspiration or melodic material. In terms of exploiting ethnical elements in modern music, Carlo Domeniconi?s works are considerable addition to the guitar repertoire. In this thesis, the musical works which belong to the particular movement (explained above), are going to be studied briefly in the field of classical guitar repertoire. One of the famous classical guitar composers Carlo Domeniconi`s view of art and his Koyunbaba suite for solo guitar are going to be analyzed. In the last part, there is going to be an analysis of my own composition for solo guitar named ?Fantasy on a Theme by Tanburi Mustafa Çavuş? and the scores of the work will be attached. Key Words; Modern, Music, Ethnic, Guitar, Composer