Genişletilmiş gerçeklik ile zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin öğrenen başarısı ve memnuniyeti üzerindeki etkisi
The effect of augmented reality enhanced learning materials on learners' achievement and learners' satisfaction
- Tez No: 331054
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, genişletilmiş gerçeklik ile zenginleştirilmiş öğrenme materyali kullanımının öğrenenlerin başarısı ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemektir. Yarı-deneysel olarak desenlenen araştırmada çalışma grubunu Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, İletişim ve Fen bölümlerinin üçüncü sınıfında kayıtlı olan, gönüllü 63 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenenler araştırmada yer alan öğrenme materyallerine teknoloji bağlamında tanıdık (Böte); çalışma alanı bağlamında tanıdık (Fen) ve çalışma alanı bağlamında yabancı (İletişim) olmak üzere 3 grup olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma için genişletilmiş gerçeklikle işlevsel olarak zenginleştirilmiş OptikAR (Temel Geometrik Optik Deneyleri) ve görsel olarak zenginleştirilmiş InsectARium (Temel Böcek Çeşitliliği ve Sınıflaması Uygulaması) materyalleri geliştirilmiştir. Uygulama öncesinde öğrenenlere ön-test olarak materyale özgü başarı testi uygulanmıştır. Daha sonra materyaller verilen yönergeler doğrultusunda laboratuvar ortamında öğrenenler tarafından bireysel olarak kullanılmıştır. Son aşamada öğrenenlere memnuniyet anketi ve son-test olarak aynı başarı testi tekrar uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu karşılaştırma testi (Post-Hoc), etki büyüklüğü, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik hesaplamalar kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, genişletilmiş gerçeklikle işlevsel olarak zenginleştirilmiş OptikAR ve görsel olarak zenginleştirilmiş InsectARium öğrenme materyallerinin kullanımının öğrenen başarısını olumlu etkilediği saptanmıştır. Görsel olarak genişletilmiş gerçeklikle zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin kullanımının, işlevsel olarak genişletilmiş gerçeklikle zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin kullanımına oranla başarıya daha fazla olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Bu etki teknoloji bağlamında tanıdık grupta az bir farkla da olsa, çalışma alanı bağlamında tanıdık ve çalışma alanı bağlamında yabancı olan gruplardan daha yüksek çıkmıştır. Benzer şekilde, geliştirilen öğrenme materyallerinin öğrenenlerin memnuniyet düzeyleri üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Memnuniyet düzeyleri teknoloji ve çalışma alanı bağlamında tanıdık gruplar için benzer düzeyde olup, bu grupların memnuniyet düzeyleri çalışma alanına yabancı olan gruptan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of using augmented reality enhanced learning materials on learners? achievement and satisfaction level. In the research, which was designed as a quasi-experimental study, the experimental group consisted of 63 volunteer undergraduate students from the third class of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT), Communication, and Science departments. Learners were classified as 3 groups of CEIT, including learners who were familiar with the learning materials in the context of technology; Science, including learners who were familiar with the learning materials in the context of their field of study; Communication, including learners who were unfamiliar with the learning materials in the context of their field of study. For the research, functionally enhanced OptikAR (Basic Experiments in Geometrical Optics) and visually enhanced InsectARium (Basic Insect Diversity and Classification) learning materials were developed. Prior to the experimental process, OptikAR and InsectARium achievement tests were applied as pre-test to the learners. Afterwards, materials were used individually by the learners according to the instructions given in the laboratory environment. In the last step, the satisfaction questionnaire and the same achievement test was repeated as post-test. For data analysis, t-test, one-way ANOVA, Post-Hoc test, effect size, mean, standard deviation, frequency and calculations of percentage were used.As a result, use of functionally enhanced OptikAR and visually enhanced InsectARium learning materials were found to have a positive effect on learners? achievement. Using visually enhanced learning materials had more positive effect than using functionally enhanced learning materials on the achievement level. This effect was found to be slightly higher in the group which was familiar with the learning materials in the context of technology than the other groups. Similarly, learning materials were observed to have a positive effect on the satisfaction level of the learners. The level of satisfaction was similar in the groups which were familiar with the learning materials in the context of technology and field of study whereas the satisfaction level of these groups were examined to be higher than the group which was unfamiliar with the learning materials.