Çeşitli orta kulak hastalıklarında ultrastrüktürel çalışma
Examination of middle ear mucosa different
  1. Tez No: 33107
  2. Yazar: İBRAHİM NURAY ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
42 ÖZET Bu çalışma değişik orta kulak hastalıklarında orta kulak mukozalarının ışık mikroskopi ve elektron mikroskopisinin incelenmesi ile yapılmıştır.Bunun için bütün patolojileri içerecek altı grup oluşturularak ayrı ayrı incelendi. Amacımız aralarındaki morfolojik değişiklikleri tesbit ederek varsa farklılıklarından yola çıkmak ve patogenez ve hastalığın seyri hakkında fikir sahibi olmaktır. Araştırmamız sonucunda bazı grupların dokunun aktif, diğerlerinin ise inaktif durumda olduğunu gördük. Ancak patogenezinin tam olarak anlaşılması için daha fazla deneysel çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
43 ABSTRACT We examined various middle ear mucosa under light microscopy and electronmicroscopically in several pathologic conditions in this study. For this purpose we grouped all diseases into 6. We aimed with this study to detect morphologic differences and to evaulate these to get idea about pathogenesis and course of disease. At the end of study, we observed some tissues with active inflamatory reaction and some others chronic. As a matter of fact we need further experimental studies to understand exact pathogenesis.