Dördüncü Umumi Müfettişlik: Kurulması, çalışmaları ve kaldırılması
Fourth Public Inspectorship: Eestablishment, works and abolishment
- Tez No: 331073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
1927?de kurulan Umum Müfettişlik Teşkilatı daha sonraki yıllarda sayısı arttırılarak Cumhuriyet Dönemi?nin önemli kurumları arasına sokulmuştur. Bulundukları bölgelerde güvenlik, ekonomik, sağlık, sosyal, kültürel açıdan kalkınmayı sağlayan Umumi Müfettişlikler 1947?de fiilen, 1952?de resmen kaldırılmıştır. Dördüncü Umumi Müfettişlik merkezi Elazığ olmak üzere 6 Ocak 1936?da kurulmuş ve Tunceli, Bingöl, Erzincan illerini kapsamıştır. Müfettişliğin başına Korgeneral Abdullah Alpdoğan getirilmiştir. Buradaki çalışmaların temel amacı; aşiret düzenini ortadan kaldırarak bölgeyi ağaların hâkimiyetinden kurtarmak ve buraya Cumhuriyet?in ilkelerini götürmektir. Çalışmam, dönemin koşulları göz önüne alınarak ve neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde konuyla ilgili veriler gerek arşiv belgeleri, toplantı tutanakları, gerekse yerel ve ulusal basın sistemli bir şekilde değerlendirilerek hazırlandı. Bu çalışmamda Dördüncü Umumi Müfettişliğin, kurulması ve çalışmaları ele alınarak bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel değişimi irdelenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Public İnspectorship, which was founded in 1927 subsequent years, increasing its numbers, has been entered most important foundations of Republic period. Public Inspectorship, ensured reconstruction in term of security, economy, health, social and culture, was a brogated virtually in 1947 and formally in 1952. Fourth Public Inspectorship was foundedin sixth January 1936. It?s center was Elazığ and the other cities were Tunceli, Bingöl and Erzincan. Abdullah Alpdoğan was appointed to head of inspectorship. This Works main goals were to abrogate tribe system, to rescue area from dominance of landlord and to bring there Republic principles. My study has been prepared, considering properties of period and with the relationship between reason and conclusion, in the light of archieve records, meeting reports, local and national media datas. In my study, social, economic and cultural change of area have been tried to analyze handling foundation and studies of Foruth Public Inspectorship.