Havayolu taşımacılığında üretkenlik karşıtı davranışlar ve kabin görevlilerinin algısı üzerine bir araştırma
Counterproductive workplace behavior in air transportation organizations and a research on cabin crew
  1. Tez No: 331074
  2. Yazar: K. GÜLNAZ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Havacılık sektörü oldukça dinamik ve hizmet tabanlı bir yapıya sahiptir. Bunun da ötesinde insan yaşamı, uçuşun emniyetli ve güvenli bir biçimde yerine getirilmesine bağlıdır. Gerek hizmet sürecinde yolcu memnuniyetinin gerekse uçuş emniyet ve güvenliğinin sağlanmasında ise kabin görevlileri ayrı bir yere sahiptir. Bu nedenle çalışmada, genel anlamda işletmelerin başarısı önünde bir engel olan, ancak varlığı havacılık sektörü için, yaşamların yitirilmesi gibi, çok daha önemli sonuçların yaşanmasına neden olabilecek Üretkenlik Karşıtı Davranışlar ele alınmaktadır. Bu amaçla çalışmada literatür taraması yapılarak, orta ölçekli bir havayolunun Kabin görevlilerine anket uygulanmıştır. Ankette elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air Transportation is a highly dynamical service industry. Beyond that, human life depends on the safety and the security of the flight service. Cabin crew has a distinct importance on both providing/maintaining the passengers satisfaction and assuring the flight safety and security. This study thus adresses counterproductive workplace behavior, which is an important obstacle in front of a company?s success and which has even a more crucial effects on air transportation since there my be consequences like death. For this purpose a literature review is made and a survey is applied on the cabin crew of a middle-sized airline company. The data obtained from the survey is analyzed, interpreted and the suggestions are made.